wtorek, 26 września 2023

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

ŻÓŁWIN W PODKOWIE

W wyniku zmian granic administracyjnych dokonanych w latach 30. i 40. ubiegłego wieku część Żółwina została przyłączona do Podkowy Leśnej. Jak wygląda teraz?

WIELKI WIEJSKI NAUCZYCIEL

Szkoła w Żółwinie otrzymała cenne pamiątki po pierwszym kierowniku Józefie Owczarku.

ULICE ŻÓŁWINA

Jedną z głównych ulic Żółwina chciano nazwać Topolową, ale jej mieszkanka zaprotestowała, bo topole uschną albo je wytną, a nazwa zostanie. Zgłosiła propozycję zawszę aktualną – ul. Słoneczna.

WYSPA ŻÓŁWIN

Część naszych obecnych problemów wynika z tego, że wraz z Terenią i Owczarnią zostaliśmy oddzieleni od pozostałej części gminy Brwinów przez Podkowę Leśną. Jak do tego doszło?

KOPANA MA 600 LAT!

Starsza siostra Żółwina - Kopana (Terenia) - ma co najmniej 600 lat.

Nie mieli OSP

W październiku 1822 r. w czasie pożaru żółwińskiego folwarku padły wszystkie krowy, spaliły się całe zbiory i sprzęt polowy (informuje o tym ogłoszenie z „Kuriera Warszawskiego” ze stycznia 1823 r.).

Tajemnica kodu 05-807

Zgodnie z kodem pocztowym Żółwin (podobie jak Owczarnię i Terenię) należałoby ulokować w powiecie grodziskim. To jeden ze skutków chaosu administracyjnego, którego początki sięgają XIX w.i

Zaginął 175 lat temu

W poniedziałek 6 lipca 1840 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o zaginionym w stolicy chłopcu z Żółwina.

PIERWSZY ROLNIK ŻÓŁWINA

Kim był Michał Natanson, który ofiarował ziemię pod budowę szkoły w Żółwinie?

OSSENDOWSKI NIE UMARŁ W ŻÓŁWINIE

Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie