czwartek, 28 października 2021

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

WYSPA ŻÓŁWIN

Część naszych obecnych problemów wynika z tego, że wraz z Terenią i Owczarnią zostaliśmy oddzieleni od pozostałej części gminy Brwinów przez Podkowę Leśną. Jak do tego doszło?

KOPANA MA 600 LAT!

Starsza siostra Żółwina - Kopana (Terenia) - ma co najmniej 600 lat.

Nie mieli OSP

W październiku 1822 r. w czasie pożaru żółwińskiego folwarku padły wszystkie krowy, spaliły się całe zbiory i sprzęt polowy (informuje o tym ogłoszenie z „Kuriera Warszawskiego” ze stycznia 1823 r.).

Tajemnica kodu 05-807

Zgodnie z kodem pocztowym Żółwin (podobie jak Owczarnię i Terenię) należałoby ulokować w powiecie grodziskim. To jeden ze skutków chaosu administracyjnego, którego początki sięgają XIX w.i

Zaginął 175 lat temu

W poniedziałek 6 lipca 1840 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o zaginionym w stolicy chłopcu z Żółwina.

PIERWSZY ROLNIK ŻÓŁWINA

Kim był Michał Natanson, który ofiarował ziemię pod budowę szkoły w Żółwinie?

OSSENDOWSKI NIE UMARŁ W ŻÓŁWINIE

Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.

ŻÓŁWIŃSKI MARZYCIEL

Kierownik szkoły, nauczyciel, wychowawca. Las, który posadził z uczniami, rośnie do dziś. Choćby z tych powodów warto przypomnieć postać Józefa Owczarka.

TRZY ŚWIATY

Życie rodziny Natansonów w pałacu, robotników folwarcznych w czworakach i mieszkańców wsi - trzy światy przedwojennego Żółwina wspominają Stefania i Andrzej Frejowie.

NASZA KLASA

Klasowy wesołek, wychodząc do ubikacji, ukradkiem zabierał leżący na parapecie zegarek kieszonkowy nauczycielki i przesuwał wskazówki, by przyspieszyć zakończenie lekcji - tak psocono w żółwińskiej szkole w latach 30. ubiegłego wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie online games