W wyniku zmian granic administracyjnych dokonanych w latach 30. i 40. ubiegłego wieku część Żółwina została przyłączona do Podkowy Leśnej. Jak wygląda teraz?
Szkoła w Żółwinie otrzymała cenne pamiątki po pierwszym kierowniku Józefie Owczarku.
Jedną z głównych ulic Żółwina chciano nazwać Topolową, ale jej mieszkanka zaprotestowała, bo topole uschną albo je wytną, a nazwa zostanie. Zgłosiła propozycję zawszę aktualną – ul. Słoneczna.
Część naszych obecnych problemów wynika z tego, że wraz z Terenią i Owczarnią zostaliśmy oddzieleni od pozostałej części gminy Brwinów przez Podkowę Leśną. Jak do tego doszło?
Starsza siostra Żółwina - Kopana (Terenia) - ma co najmniej 600 lat.
W październiku 1822 r. w czasie pożaru żółwińskiego folwarku padły wszystkie krowy, spaliły się całe zbiory i sprzęt polowy (informuje o tym ogłoszenie z „Kuriera Warszawskiego” ze stycznia 1823 r.).
Zgodnie z kodem pocztowym Żółwin (podobie jak Owczarnię i Terenię) należałoby ulokować w powiecie grodziskim. To jeden ze skutków chaosu administracyjnego, którego początki sięgają XIX w.i
W poniedziałek 6 lipca 1840 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o zaginionym w stolicy chłopcu z Żółwina.
Kim był Michał Natanson, który ofiarował ziemię pod budowę szkoły w Żółwinie?
Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.