czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Tajemnica kodu 05-807

Zgodnie z kodem pocztowym Żółwin (podobie jak Owczarnię i Terenię) należałoby ulokować w powiecie grodziskim. To jeden ze skutków chaosu administracyjnego, którego początki sięgają XIX w.i

Zaginął 175 lat temu

W poniedziałek 6 lipca 1840 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o zaginionym w stolicy chłopcu z Żółwina.

PIERWSZY ROLNIK ŻÓŁWINA

Kim był Michał Natanson, który ofiarował ziemię pod budowę szkoły w Żółwinie?

OSSENDOWSKI NIE UMARŁ W ŻÓŁWINIE

Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.

ŻÓŁWIŃSKI MARZYCIEL

Kierownik szkoły, nauczyciel, wychowawca. Las, który posadził z uczniami, rośnie do dziś. Choćby z tych powodów warto przypomnieć postać Józefa Owczarka.

TRZY ŚWIATY

Życie rodziny Natansonów w pałacu, robotników folwarcznych w czworakach i mieszkańców wsi - trzy światy przedwojennego Żółwina wspominają Stefania i Andrzej Frejowie.

NASZA KLASA

Klasowy wesołek, wychodząc do ubikacji, ukradkiem zabierał leżący na parapecie zegarek kieszonkowy nauczycielki i przesuwał wskazówki, by przyspieszyć zakończenie lekcji - tak psocono w żółwińskiej szkole w latach 30. ubiegłego wieku.

ZRÓBMY SOBIE ŚWIĘTO

Prof. JERZY REGULSKI, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu, w wywiadzie dla zolwin.pl przywołuje przedwojenną panoramę Żółwina i radzi, jak mogą integrować się dzisiejsi mieszkańcy naszej wsi.

CHLEB POD KLUCZEM

Przed wojną Żółwin był pełen dzieci. Siódemka, ósemka w jednej rodzinie nie była czymś niezwykłym - wspomina JÓZEF GRZEJSZCZAK, od prawie 90 lat mieszkaniec Żółwina.

MORDERSTWO NA WESELU

W czasie wesela w Żółwinie pan młody pobił na śmierć 19-latka ze Starej Wsi. Do zbrodni doszło w końcu sierpnia 1886 r.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie