Zgodnie z kodem pocztowym Żółwin (podobie jak Owczarnię i Terenię) należałoby ulokować w powiecie grodziskim. To jeden ze skutków chaosu administracyjnego, którego początki sięgają XIX w.i
W poniedziałek 6 lipca 1840 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o zaginionym w stolicy chłopcu z Żółwina.
Kim był Michał Natanson, który ofiarował ziemię pod budowę szkoły w Żółwinie?
Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.
Kierownik szkoły, nauczyciel, wychowawca. Las, który posadził z uczniami, rośnie do dziś. Choćby z tych powodów warto przypomnieć postać Józefa Owczarka.
Życie rodziny Natansonów w pałacu, robotników folwarcznych w czworakach i mieszkańców wsi - trzy światy przedwojennego Żółwina wspominają Stefania i Andrzej Frejowie.
Klasowy wesołek, wychodząc do ubikacji, ukradkiem zabierał leżący na parapecie zegarek kieszonkowy nauczycielki i przesuwał wskazówki, by przyspieszyć zakończenie lekcji - tak psocono w żółwińskiej szkole w latach 30. ubiegłego wieku.
Prof. JERZY REGULSKI, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu, w wywiadzie dla zolwin.pl przywołuje przedwojenną panoramę Żółwina i radzi, jak mogą integrować się dzisiejsi mieszkańcy naszej wsi.
Przed wojną Żółwin był pełen dzieci. Siódemka, ósemka w jednej rodzinie nie była czymś niezwykłym - wspomina JÓZEF GRZEJSZCZAK, od prawie 90 lat mieszkaniec Żółwina.
W czasie wesela w Żółwinie pan młody pobił na śmierć 19-latka ze Starej Wsi. Do zbrodni doszło w końcu sierpnia 1886 r.
Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie
online games