czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

OSSENDOWSKI NIE UMARŁ W ŻÓŁWINIE

Wbrew powszechnie przekazywanej informacji, umieszczonej także na jego grobie w Milanówku, Antoni Ferdynand Ossendowski nie zmarł w Żółwinie, lecz w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. 3 stycznia minęła 70. rocznica śmierci pisarza.

ŻÓŁWIŃSKI MARZYCIEL

Kierownik szkoły, nauczyciel, wychowawca. Las, który posadził z uczniami, rośnie do dziś. Choćby z tych powodów warto przypomnieć postać Józefa Owczarka.

TRZY ŚWIATY

Życie rodziny Natansonów w pałacu, robotników folwarcznych w czworakach i mieszkańców wsi - trzy światy przedwojennego Żółwina wspominają Stefania i Andrzej Frejowie.

NASZA KLASA

Klasowy wesołek, wychodząc do ubikacji, ukradkiem zabierał leżący na parapecie zegarek kieszonkowy nauczycielki i przesuwał wskazówki, by przyspieszyć zakończenie lekcji - tak psocono w żółwińskiej szkole w latach 30. ubiegłego wieku.

ZRÓBMY SOBIE ŚWIĘTO

Prof. JERZY REGULSKI, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu, w wywiadzie dla zolwin.pl przywołuje przedwojenną panoramę Żółwina i radzi, jak mogą integrować się dzisiejsi mieszkańcy naszej wsi.

CHLEB POD KLUCZEM

Przed wojną Żółwin był pełen dzieci. Siódemka, ósemka w jednej rodzinie nie była czymś niezwykłym - wspomina JÓZEF GRZEJSZCZAK, od prawie 90 lat mieszkaniec Żółwina.

MORDERSTWO NA WESELU

W czasie wesela w Żółwinie pan młody pobił na śmierć 19-latka ze Starej Wsi. Do zbrodni doszło w końcu sierpnia 1886 r.

ŻÓŁWIN POD STRZECHĄ

Dom stał przy domu, a działki były tak wąskie, że aby wjechać na podwórko wozem, trzeba było go samemu wpychać – wspomina przedwojenny Żółwin jeden z najstarszych mieszkańców naszej wsi CZESŁAW CACKOWSKI.

CO ZAMUROWANO W PAŁACU

W 1853 r., w czasie ceremonii położenia kamienia węgielnego pod pałac w Żółwinie, zamurowano dla potomnych pamiątkowe przedmioty. Jakie?

DOŻYNKI 1948

- Uczestnicy dożynek nie mogli długo wytrzymać przy stołach i natychmiast zaczęli tańczyć, jak tylko nadarzyła się okazja – zarejestrowany na profesjonalną taśmę magnetofonową reportaż Centralnej Rozgłośni Polskiego Radia "z uroczystości dożynkowych w państwowym majątku Żółwin należącym do Państwowego Instytutu Jedwabniczego w Milanówku" przeniósł mnie na siedemnaście minut do 8 sierpnia 1948 r.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie