czwartek, 23 września 2021

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

ATRAKCJE ŻÓŁWINA

Naszą wieś doceniają mieszkańcy okolicznych miejscowości, wybierając ją jako cel spaceru, biegu, wycieczki rowerowej. Położony między Podkową a lasem Żółwin poza walorami przyrodniczymi ma też kilka ciekawych miejsc związanych z historią, które warto poznać bliżej.

 - Żółwin.pl


Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej wbrew nazwie i adresowi (ul. Jana Pawła II 39) jest położona nie na terenie Podkowy, lecz Żółwina. W 1923 r. nieruchomość o nazwie hipotecznej Zarybie kupił Janusz Regulski, jeden z trzech twórców Podkowy Leśnej. Z Januszem i Haliną Regulskimi, pasjonatami automobilizmu, związany jest wybór patrona kościoła w Podkowie oraz tradycja autosacrum. W okresie okupacji w ich domu uzyskali schronienie m.in. Czesław Miłosz i Stefan Korboński, Delegat Rządu na Kraj. Na Zarybiu urodził się prof. Jerzy Regulski, twórca reformy samorządowej.

 - Żółwin.pl


Figura Jezusa na rogu ulic Kasztanowej i Łąkowej ufundowana przez rolników w 1937 r. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany krzyż, z którym związana jest legenda. Żona dziedzica Żółwina rodziła martwe dzieci, wreszcie na świat przyszły zdrowe bliźnięta, a w tym samym czasie w oborze urodziły się bliźniacze woły. Gdy zwierzęta podrosły, dziedzic zaprzągł je do wozu i wraz z dziećmi objechał wieś, by omijały ją nieszczęścia. Krzyż stanął na pamiątkę tamtego wydarzenia.

 - Żółwin.pl


Pałac, ul. Nadarzyńska 21, zbudowany przez hrabinę Michalinę Rzyszczewską z Radziwiłłów w latach 50. XIX w. Późniejszymi jego właścicielami byli m.in. Eustachy Marylski, kolega Fryderyka Chopina, oraz Henryk Witaczek, twórca jedwabiu milanowskiego. W pałacu ostatnie miesiące życia spędził Ferdynand Antoni Ossendowski, słynny przed wojną pisarz i podróżnik. Do 1997 r. działał tu Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego.

 - Żółwin.pl


LKS Wolta, ul. Nadarzyńska 30, ośrodek jazdy konnej założony w 1969 r. na terenie dawnych dworskich zabudowań gospodarczych, najstarsza część pochodzi z XVIII w. Z Woltą od wielu lat związany jest Daniel Olbrychski.

 - Żółwin.pl


Budynek drewniany, ul. Szkolna 39A, zbudowany w końcu lat 30. XX w. na potrzeby Ośrodka Kultury Wiejskiej Gospodarstwa Rodzinnego, nazywanego przez mieszkańców "szkołą gotowania". Po wojnie odbywały się tu zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej. (ike)skomentuj na FB

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie