poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Dożynkowe klimaty w Żółwinie

„Dożynki w Żółwinie są imprezą, w czasie której można się pobawić, poznać innych mieszkańców, zatańczyć z miłą sąsiadką lub sympatycznym sąsiadem” – pisaliśmy 10 lat temu po kolejnych dożynkach gminnych w Żółwinie, najbardziej udanej plenerowej imprezie w nowożytnej (od 1989 r.) historii naszej miejscowości.
Dożynki zrodziły się z inicjatywy mieszkańców Żółwina. Pomysł okazał się tak trafiony, że ich organizację przejął Gminny Ośrodek Kultury. W związku z budową nowego garażu OSP dożynki przeniesiono do Brwinowa. Tegoroczne odbyły się w miniony weekend – gwiazdami były Zakopower, Kapela Warszawska im. Staśka Wielanka oraz zespół Kwiaty Żółwina z naszego Klubu Seniora.
Na żółwińskie dożynki goście przybywali pieszo, rowerami, bryczkami i samochodami, które zajmowały znaczną część Nadarzyńskiej. Były kolorowe jarmarki - stragany z miodem, serami, plecionkami, koguciki na druciku, moc atrakcji dla dzieci, wata cukrowa dla małych i dużych, zatem nie mogło zabraknąć Janusza Laskowskiego. Tańczono na dechach w rytm przebojów discopolowych i popowych, w przerwach między pląsami posilano się grochówką, ogórkami małosolnymi i chlebem ze smalcem. Pragnienie gaszono nie tylko oranżadą. Zabawa trwała do późnego wieczora.
Jedna z imprez dożynkowych w Żółwinie miała oprawę scenograficzną nawiązującą do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Proszę, proszę, chwilkę w koło,/ Jak wesoło, to wesoło" – te słowa z jego dzieła trafnie opisują klimat naszych dożynek. (ike)

skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie