sobota, 02 listopada 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Filozof z Kopanej

10.12.2016


W księgozbiorze prof. Kazimierza Twardowskiego - filozofa, twórcy szkoły Twardowskiego, zwanej także szkołą lwowsko-warszawską - znajdowało się wydane w 1906 r. dzieło "Sprawy ludzkie". Jego autorem był dziedzic Kopanej Bronisław Komierowski, który w 1892 r. poślubił Urszulę Czarniecką - córkę Stefana Czarnieckiego, wnuczkę Eustachego Marylskiego, właścicieli dóbr żółwińskich.

Choć nazwisko Komierowskiego figurowało na liście współpracowników "Przeglądu Filozoficznego" obok tak wielkich myślicieli jak Twardowski, Stanisław Brzozowski, Edward Abramowski, Ludwik Krzywicki czy Kazimierz Kelles-Krauz, dziedzic Kopanej z wykształcenia był rolnikiem, ukończył Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach. W napisanym w 1912 r. w Kopanej i opublikowanym w "Gazecie Rolniczej" artykule o handlu zbożem narzekał m.in. na prymitywne warunki transportu rzecznego na Wiśle: "Przewóz odbywa się przeważnie żaglowcami bez holowników".

Komierowski działał – m.in. wraz z dziedzicem Żółwina Michałem Natansonem i dziedzicem Milanówka Michałem Lasockim – w Stowarzyszeniu Puławiaków, czyli wychowanków uczelni w Puławach. W 1913 r. puławiacy sfotografowali się na zorganizowanej przez siebie wielkiej wystawie rolniczo-przemysłowej w Milanówku. kp







skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie
tanie ebooki