środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Jedwabny Żółwin

03.06.2016


W sobotę 11 czerwca zostanie oficjalnie otwarty jedwabny szlak prowadzący z Milanówka do Żółwina. Z tej okazji od godz. 15.00 do 18.00 będzie można wejść do parku otaczającego pałac przy ul. Nadarzyńskiej 21. Jego historia od 1940 r. do lat 90. XX w. była nierozerwalnie związana z jedwabiem, tu mieścił się ośrodek naukowo-badawczy jedwabnictwa, tu wyhodowano morwę białą wielkolistną żółwińską – jej sadzonki są nadal sprzedawane.

- O godz. 14.00 lub 16.00 (druga tura) zapraszamy wszystkich do willi "Józefina" w Milanówku, ul. Piasta 13, stąd rozpoczniemy zwiedzanie jedwabnego szlaku – mówi zolwin.pl Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, organizatora imprezy. – Po obejrzeniu miejsc związanych z jedwabiem w Milanówku wsiądziemy do busa i pojedziemy do Żółwina. Przewodnik opowie o żółwińskim wątku jedwabnego szlaku, w pałacowym parku można będzie obejrzeć wystawę o byłych właścicielach majątku, w tym o rodzeństwie Witaczków, twórcach milanowskiego jedwabiu. Przygotowała ją Grażyna Adamska, autorka książki "Dwór w Żółwinie i jego tajemnice".

Impreza jest organizowana w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. (ike)

Na zdjęciu: tablica obok ogrodzenia pałacu przy Nadarzyńskiej 21 upamiętniająca "jedwabny Żółwin"

skomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager