niedziela, 25 października 2020

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Jedwabny Żółwin

03.06.2016


W sobotę 11 czerwca zostanie oficjalnie otwarty jedwabny szlak prowadzący z Milanówka do Żółwina. Z tej okazji od godz. 15.00 do 18.00 będzie można wejść do parku otaczającego pałac przy ul. Nadarzyńskiej 21. Jego historia od 1940 r. do lat 90. XX w. była nierozerwalnie związana z jedwabiem, tu mieścił się ośrodek naukowo-badawczy jedwabnictwa, tu wyhodowano morwę białą wielkolistną żółwińską – jej sadzonki są nadal sprzedawane.

- O godz. 14.00 lub 16.00 (druga tura) zapraszamy wszystkich do willi "Józefina" w Milanówku, ul. Piasta 13, stąd rozpoczniemy zwiedzanie jedwabnego szlaku – mówi zolwin.pl Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, organizatora imprezy. – Po obejrzeniu miejsc związanych z jedwabiem w Milanówku wsiądziemy do busa i pojedziemy do Żółwina. Przewodnik opowie o żółwińskim wątku jedwabnego szlaku, w pałacowym parku można będzie obejrzeć wystawę o byłych właścicielach majątku, w tym o rodzeństwie Witaczków, twórcach milanowskiego jedwabiu. Przygotowała ją Grażyna Adamska, autorka książki "Dwór w Żółwinie i jego tajemnice".

Impreza jest organizowana w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. (ike)

Na zdjęciu: tablica obok ogrodzenia pałacu przy Nadarzyńskiej 21 upamiętniająca "jedwabny Żółwin"

skomentuj na FB

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

NIE WRÓĆIŁ Z POWSTANIA

180 lat temu Żółwin należał do gminy Żółwin, zaś dziedzic Żółwina był równocześnie wójtem.

KRONIKA WYPADKÓW

Od początku XIX w. warszawskie gazety pisały o Żółwinie głównie wtedy, gdy w naszej wsi dochodziło do zdarzeń nadzwyczajnych.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie