poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Jedwabny Żółwin

03.06.2016


W sobotę 11 czerwca zostanie oficjalnie otwarty jedwabny szlak prowadzący z Milanówka do Żółwina. Z tej okazji od godz. 15.00 do 18.00 będzie można wejść do parku otaczającego pałac przy ul. Nadarzyńskiej 21. Jego historia od 1940 r. do lat 90. XX w. była nierozerwalnie związana z jedwabiem, tu mieścił się ośrodek naukowo-badawczy jedwabnictwa, tu wyhodowano morwę białą wielkolistną żółwińską – jej sadzonki są nadal sprzedawane.

- O godz. 14.00 lub 16.00 (druga tura) zapraszamy wszystkich do willi "Józefina" w Milanówku, ul. Piasta 13, stąd rozpoczniemy zwiedzanie jedwabnego szlaku – mówi zolwin.pl Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, organizatora imprezy. – Po obejrzeniu miejsc związanych z jedwabiem w Milanówku wsiądziemy do busa i pojedziemy do Żółwina. Przewodnik opowie o żółwińskim wątku jedwabnego szlaku, w pałacowym parku można będzie obejrzeć wystawę o byłych właścicielach majątku, w tym o rodzeństwie Witaczków, twórcach milanowskiego jedwabiu. Przygotowała ją Grażyna Adamska, autorka książki "Dwór w Żółwinie i jego tajemnice".

Impreza jest organizowana w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. (ike)

Na zdjęciu: tablica obok ogrodzenia pałacu przy Nadarzyńskiej 21 upamiętniająca "jedwabny Żółwin"

skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie