środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NA LEWO DO ŻÓŁWINA

"Droga przy przystanku prowadzi na lewo do Zarybia i Żółwina, na prawo do Brwinowa" – ta aktualna do dziś wskazówka dla pasażerów jadących z Warszawy i wysiadających na stacji Podkowa Leśna Główna pochodzi z wydanego w 1929 r. „Przewodnika po kolei elektrycznej Warszawa-Grodzisk”.

Po co jechać do Żółwina i innych miejscowości położonych przy kolejce? Oto odpowiedź z przewodnika: "Cały świat zrozumiał już, że dla zdrowia należy każdą wolną chwilę spędzać na wsi". (ike)

 - Żółwin.pl - Żółwin.pl - Żółwin.pl - Żółwin.plskomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online