czwartek, 28 października 2021

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

W ostatnich latach do Polski dotarła przyjazna środowisku moda: kwitnąca łąka zamiast równo skoszonych trawników. Może nadszedł czas, by zamiast kolejnej tui posadzić swojską jabłonkę?
Nęcące wiosną kwiatami pszczoły, rodzące latem owoce sady mają w Żółwinie długą tradycję. W lipcu 1831 r., „Kurier Warszawski” zamieścił ogłoszenie: „O trzy mile od Warszawy, pod miastem Nadarzynem, we wsi Żółwiniu, znajduje się do wydzierżawienia ogród z fruktu mający przeszło 1000 drzew obrodzonych obficie”. Cztery lata później w tej samej gazecie ukazał się podobny anons, w sadzie rosło wtedy 1,5 tys. drzew – głównie grusz i jabłoni.

 - Żółwin.pl


W 1909 r. stołeczna „Nowa Gazeta” informowała o możliwości wydzierżawienia w majątku Żółwin dziesięciomorgowego ogrodu owocowo-warzywnego. Ten sad należał do folwarku, drzewka owocowe rosły także na terenie chłopskich zagród. W okresie powojennym w Żółwinie pojawiły się gospodarstwa sadownicze, m.in. przy obecnej ul. Granicznej (od strony Książenic). Podobnie jak pola uprawne i łąki, sady ustąpiły miejsca zabudowie mieszkalnej, a zwyczaj sadzenia obok domów drzew i krzewów ozdobnych przejęło także wielu rdzennych mieszkańców. Po kwitnących sadach pozostały głównie wspomnienia i nazwa osiedla „Słoneczny Sad”. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

NIE WRÓĆIŁ Z POWSTANIA

180 lat temu Żółwin należał do gminy Żółwin, zaś dziedzic Żółwina był równocześnie wójtem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie