wtorek, 24 maja 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

W ostatnich latach do Polski dotarła przyjazna środowisku moda: kwitnąca łąka zamiast równo skoszonych trawników. Może nadszedł czas, by zamiast kolejnej tui posadzić swojską jabłonkę?
Nęcące wiosną kwiatami pszczoły, rodzące latem owoce sady mają w Żółwinie długą tradycję. W lipcu 1831 r., „Kurier Warszawski” zamieścił ogłoszenie: „O trzy mile od Warszawy, pod miastem Nadarzynem, we wsi Żółwiniu, znajduje się do wydzierżawienia ogród z fruktu mający przeszło 1000 drzew obrodzonych obficie”. Cztery lata później w tej samej gazecie ukazał się podobny anons, w sadzie rosło wtedy 1,5 tys. drzew – głównie grusz i jabłoni.

 - Żółwin.pl


W 1909 r. stołeczna „Nowa Gazeta” informowała o możliwości wydzierżawienia w majątku Żółwin dziesięciomorgowego ogrodu owocowo-warzywnego. Ten sad należał do folwarku, drzewka owocowe rosły także na terenie chłopskich zagród. W okresie powojennym w Żółwinie pojawiły się gospodarstwa sadownicze, m.in. przy obecnej ul. Granicznej (od strony Książenic). Podobnie jak pola uprawne i łąki, sady ustąpiły miejsca zabudowie mieszkalnej, a zwyczaj sadzenia obok domów drzew i krzewów ozdobnych przejęło także wielu rdzennych mieszkańców. Po kwitnących sadach pozostały głównie wspomnienia i nazwa osiedla „Słoneczny Sad”. (ike)

skomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online