czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

W ostatnich latach do Polski dotarła przyjazna środowisku moda: kwitnąca łąka zamiast równo skoszonych trawników. Może nadszedł czas, by zamiast kolejnej tui posadzić swojską jabłonkę?
Nęcące wiosną kwiatami pszczoły, rodzące latem owoce sady mają w Żółwinie długą tradycję. W lipcu 1831 r., „Kurier Warszawski” zamieścił ogłoszenie: „O trzy mile od Warszawy, pod miastem Nadarzynem, we wsi Żółwiniu, znajduje się do wydzierżawienia ogród z fruktu mający przeszło 1000 drzew obrodzonych obficie”. Cztery lata później w tej samej gazecie ukazał się podobny anons, w sadzie rosło wtedy 1,5 tys. drzew – głównie grusz i jabłoni.

 - Żółwin.pl


W 1909 r. stołeczna „Nowa Gazeta” informowała o możliwości wydzierżawienia w majątku Żółwin dziesięciomorgowego ogrodu owocowo-warzywnego. Ten sad należał do folwarku, drzewka owocowe rosły także na terenie chłopskich zagród. W okresie powojennym w Żółwinie pojawiły się gospodarstwa sadownicze, m.in. przy obecnej ul. Granicznej (od strony Książenic). Podobnie jak pola uprawne i łąki, sady ustąpiły miejsca zabudowie mieszkalnej, a zwyczaj sadzenia obok domów drzew i krzewów ozdobnych przejęło także wielu rdzennych mieszkańców. Po kwitnących sadach pozostały głównie wspomnienia i nazwa osiedla „Słoneczny Sad”. (ike)

skomentuj na FB

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

Dożynkowe klimaty w Żółwinie

23.08.2023

„Dożynki w Żółwinie są imprezą, w czasie której można się pobawić, poznać innych mieszkańców, zatańczyć z miłą sąsiadką lub sympatycznym sąsiadem” – pisaliśmy 10 lat temu po kolejnych dożynkach gminnych w Żółwinie, najbardziej udanej plenerowej imprezie w nowożytnej (od 1989 r.) historii naszej miejscowości.

200 lat temu w Żółwinie

03.07.2022

12 marca 1822 r. „Kurier Warszawski” w rubryce „Przyjechali do Warszawy” wymienił Antoniego Lasockiego, przedstawiając go jako obywatela z Żółwina.

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie