Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery oryginalne etykiety na butelki z napojami orzeźwiającymi produkowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie. Wytwórnia mieściła się po zachodniej stronie obecnej ul. Kasztanowej. Źródła, z których czerpała mającą ponoć właściwości lecznicze wodę, są nadal aktywne. Etykiety z kalendarzem do zaznaczania daty produkcji ilustrują m.in. możliwości poligraficzne czasu, z którego pochodzą, i rosnące skokowo ceny. A zatem można je uznać za dokument historyczny. (ike)
23.12.2021
„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.
30.04.2021
Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?
18.12.2020
Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.
Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.
Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager