poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Pałac pod blachą, karczma pod gontem, ośmiorak pod słomą

05.11.2016


W kwietniu 1872 r., w ostatnich tygodniach życia dziedzica Żółwina i Kopanej Stefana Czarnieckiego - potomka brata hetmana uwiecznionego w "Mazurku Dąbrowskiego", zięcia poprzedniego właściciela dóbr żółwińskich Eustachego Marylskiego, w "Dzienniku Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o sprzedaży majątku.

Z wymienionych w nim obiektów zachowały się do dziś jedynie dwa: "pałac murowany pod blachą" zbudowany w latach 50. XIX w. oraz "spichrz murowany pod gontem", który zgodnie z informacją podaną na nieistniejącej już stronie internetowej Wolty, pochodzi z XVIII w. Przylegający do spichlerza budynek stajni powstał prawdopodobnie później – gminna ewidencja zabytków datuje go na przełom XIX i XX w.

Nie ma śladu po "karczmie z drzewa pod gontem" związanej z czasami propinacji, czyli wyłącznego prawa właściciela majątku do produkcji i sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Prawdopodobnie w okresie I wojny światowej spłonęła "oficyna z drzewa pod gontem" – XVI-wieczny modrzewiowy dwór położony w pobliżu pałacu.

Starsi mieszkańcy Żółwina pamiętają budynek dla robotników folwarcznych stojący przy obecnej ul. Polnej (na odcinku równoległym do Szkolnej), być może był to wymieniony w ogłoszeniu "ośmiorak z drzewa pod słomą".

W 1872 r. w folwarku Żółwin były m.in. cztery pary wołów (kastratów byków), przez wieki głównej siły pociągowej w polskim rolnictwie. (ike)

Fragment ogłoszenia z "Dziennika Warszawskiego"

skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie