poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Pionier żółwińskiej zielonej energii

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.
Energia odnawialna w Żółwinie napędzała mechanizm mielący zboże już na początku XIX stulecia, co potwierdza dokument sporządzony 15 stycznia 1809 r. Tego dnia u proboszcza w Brwinowie stawił się 29-letni „Józef Janicki, majster kunsztu młynarskiego” zamieszkały w Żółwinie pod numerem 17 (numery liczono od dworu znajdującego się w okolicy zbudowanego później pałacu przy obecnej ul. Nadarzyńskiej). Młynarz okazał syna urodzonego przez jego żonę Mariannę, nadano mu imię Franciszek. Pionier OZE w Żółwinie był majstrem kunsztu młynarskiego, lecz nie pisarskiego – nie podpisał się pod aktem urodzenia dziecka, bo pisać, jak odnotował ksiądz, nie umiał.(ike)
Fragment mapy z 1829 r. z zaznaczonym wiatrakiem

skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

Dożynkowe klimaty w Żółwinie

23.08.2023

„Dożynki w Żółwinie są imprezą, w czasie której można się pobawić, poznać innych mieszkańców, zatańczyć z miłą sąsiadką lub sympatycznym sąsiadem” – pisaliśmy 10 lat temu po kolejnych dożynkach gminnych w Żółwinie, najbardziej udanej plenerowej imprezie w nowożytnej (od 1989 r.) historii naszej miejscowości.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie