poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Podkowiański klin

13.08.2017


W 1933 r. mieszkańcy Podkowy Leśnej zwrócili się do gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie)o przyłączenie do Podkowy części gromady Żółwin.

Podkowa Leśna powstała w 1925 r. na 522 morgach wydzielonych z dóbr brwinowskich. Osiem lat później Towarzystwo Miłośników Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zwróciło się do gminy Młochów o wyłącznie z niej i przyłączenie do Podkowy Letniska Młochówek, folwarku Zarybie, osady Borowin, osady Sosnówka i części Owczarni. W owym czasie Młochówek, Zarybie, Borowin i Sosnówka wchodziły w skład gromady Żółwin.

Rada gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie) na posiedzeniu w październiku 1933 r. przychylnie odniosła się do odłączenia Młochówka (obszar między obecnymi ulicami Reymonta, Krasińskiego, Młochowską i Jana Pawła II), natomiast sprzeciwiła się rezygnacji z pozostałych terenów wymienionych we wniosku, argumentując to uszczupleniem dochodów gminy oraz tym, że powiększona Podkowa Leśna "wrzynałaby się mocno klinem w środek gminy Młochów, co nie może mieć miejsca".

Młochówek został przyłączony do Podkowy Leśnej w 1940 r. Po wojnie podkowiański klin dotarł do rowu RS-11, obejmując nieruchomości o nazwach Borowin, Sosnówka i Ołonka wydzielone z dóbr żółwińskich w 1878 r pod zabudowę letniskową. Zarybie ostatecznie pozostało w Żółwinie. (ike)

Dokument z "Inwentarza zespołu (zbioru) akt archiwum działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna do 1939 r."

skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie