środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Pomnik Serca Jezusowego

14.06.2018


Tak właśnie nazywa się figura przy Kasztanowej, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Żółwinie.

Pomnik Serca Jezusowego ufundowali właściciele żółwińskich gospodarstw rolnych, a poświęcił go w niedzielę 12 grudnia 1937 r. ks. Franciszek Kawiecki, przez niemal 40 lat proboszcz parafii Brwinów, do której należał wówczas Żółwin. W tym samym dniu poświęcono zbudowany staraniem ks. Kawieckiego pierwszy murowany kościół parafialny w Brwinowie.

Ceremonię w Żółwinie uświetniła orkiestra kościelna z Brwinowa oraz chór szkoły powszechnej z Żółwina kierowany przez nauczycielkę Jadwigę Bośniacką. Pod szumną nazwą szkoły powszechnej (czteroklasowej) kryła się sala lekcyjna wynajmowana w zachowanym do dziś domu przy Słonecznej. Jadwiga. Bośniacka z Milanówka była jedyną nauczycielką w tej placówce.

Informację o poświęceniu Pomnika Serca Jezusowego zawdzięczamy "Kurierowi Warszawskiemu". Dziennikarz zapewne był w Żółwinie po raz pierwszy, bowiem zamiast "w Żółwinie" napisał "w Żółwni", na dodatek usytuował figurę nie w naszej wsi, lecz Podkowie Leśnej, przy ul. Żółwińskiej (obecnej Jana Pawła II).

Pomnikiem opiekują się od osiemdziesięciu lat mieszkańcy Żółwina. (ike)skomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager