poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Pomnik Serca Jezusowego

14.06.2018


Tak właśnie nazywa się figura przy Kasztanowej, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Żółwinie.

Pomnik Serca Jezusowego ufundowali właściciele żółwińskich gospodarstw rolnych, a poświęcił go w niedzielę 12 grudnia 1937 r. ks. Franciszek Kawiecki, przez niemal 40 lat proboszcz parafii Brwinów, do której należał wówczas Żółwin. W tym samym dniu poświęcono zbudowany staraniem ks. Kawieckiego pierwszy murowany kościół parafialny w Brwinowie.

Ceremonię w Żółwinie uświetniła orkiestra kościelna z Brwinowa oraz chór szkoły powszechnej z Żółwina kierowany przez nauczycielkę Jadwigę Bośniacką. Pod szumną nazwą szkoły powszechnej (czteroklasowej) kryła się sala lekcyjna wynajmowana w zachowanym do dziś domu przy Słonecznej. Jadwiga. Bośniacka z Milanówka była jedyną nauczycielką w tej placówce.

Informację o poświęceniu Pomnika Serca Jezusowego zawdzięczamy "Kurierowi Warszawskiemu". Dziennikarz zapewne był w Żółwinie po raz pierwszy, bowiem zamiast "w Żółwinie" napisał "w Żółwni", na dodatek usytuował figurę nie w naszej wsi, lecz Podkowie Leśnej, przy ul. Żółwińskiej (obecnej Jana Pawła II).

Pomnikiem opiekują się od osiemdziesięciu lat mieszkańcy Żółwina. (ike)skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie