środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

SŁOŃCE, LAS i BALSAMICZNE POWIETRZE

Za założyciela Podkowy Leśnej uważa się Stanisława Wilhelma Lilpopa, jednak początek tej miejscowości dała jego matka – Joanna, która przejęła zarządzanie majątkiem pozostawionym przez zmarłego w 1866 r. męża, Stanisława Lilpopa.

Jako pierwsza kobieta w Królestwie Polskim weszła do zarządu spółki – znanej do dziś pod nazwą Lilpop, Rau i Loewenstein. Równocześnie zawiadywała dobrami brwinowskimi, w tym folwarkiem Wilhelmów - terenem, na którym znajduje się dziś Podkowa Leśna.

W latach 70. XIX w. część folwarku zajęła osada Stanisławów z – jak informował "Słownik Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" - "pięknymi domkami pod lasem, na letnie mieszkania przez warszawian zajmowanymi". Jeden z nich, nazywany "Zabytkiem", stoi naprzeciwko pawilonu "Społem". Początki podkowiańskiego letniska barwnie opisał "Kurier Codzienny" z 9 sierpnia 1887 r.

W tym tekście wspomniano także o Żółwinie oraz czterech "malowniczo grupujących się willach". Zbudowano je po dokonanym pod koniec lat 70. XIX w. podziale Żółwina i Kopanej na działkach, których nazwy hipoteczne brzmiały: Zarybie, Ołonka, Borowin i Sosnówka. (ike)

 - Żółwin.pl


 - Żółwin.plskomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online