Za założyciela Podkowy Leśnej uważa się Stanisława Wilhelma Lilpopa, jednak początek tej miejscowości dała jego matka – Joanna, która przejęła zarządzanie majątkiem pozostawionym przez zmarłego w 1866 r. męża, Stanisława Lilpopa.
Jako pierwsza kobieta w Królestwie Polskim weszła do zarządu spółki – znanej do dziś pod nazwą Lilpop, Rau i Loewenstein. Równocześnie zawiadywała dobrami brwinowskimi, w tym folwarkiem Wilhelmów - terenem, na którym znajduje się dziś Podkowa Leśna.
W latach 70. XIX w. część folwarku zajęła osada Stanisławów z – jak informował "Słownik Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" - "pięknymi domkami pod lasem, na letnie mieszkania przez warszawian zajmowanymi". Jeden z nich, nazywany "Zabytkiem", stoi naprzeciwko pawilonu "Społem". Początki podkowiańskiego letniska barwnie opisał "Kurier Codzienny" z 9 sierpnia 1887 r.
W tym tekście wspomniano także o Żółwinie oraz czterech "malowniczo grupujących się willach". Zbudowano je po dokonanym pod koniec lat 70. XIX w. podziale Żółwina i Kopanej na działkach, których nazwy hipoteczne brzmiały: Zarybie, Ołonka, Borowin i Sosnówka. (ike)
28.03.2024
W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.
07.03.2024
W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.
28.02.2024
Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.
09.12.2023
Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.