czwartek, 23 września 2021

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

STARYM TRAKTEM PO ŻÓŁWINIE

Kiedyś cwałowali tędy jeźdźcy, mknęły bryczki i powozy, wlokły się wozy z towarem. Dziś o dawnym trakcie z Warszawy do Mszczonowa, który biegł przez naszą wieś – od Lasu Młochowskiego (z drugiej strony lasu wychodził przy Dębowej Karczmie, czyli Dębaku) do granicy z Książenicami przy obecnej ul. Granicznej - pamiętają jedynie nieliczni żółwinianie.
W czasie spaceru po zachowanym malowniczym fragmencie starego gościńca natrafiliśmy na odsłonięty – najwyraźniej przy jakichś niedawno prowadzonych pracach – ociosany kamień, do złudzenia podobny do tych, jakie pełniły rolę znaków orientacyjnych.

 - Żółwin.pl


Trakt w całej okazałości

Na mapie z 1829 r. obecna ulica Nadarzyńska przed tzw. Mazurami (tak do niedawna nazywano podmokły teren ze stawami po drugiej stronie sklepiku – obecnie zabudowany domami) skręca na południe i dochodzi do traktu w rejonie, do którego sięgają prace przy odwodnieniu Słonecznej. Nieco wyżej na wschód stał drewniany wiatrak. Został on także oznaczony na innych mapach z XVIII i pierwszej połowy XIX w.
Obecny przebieg – od „Mazur” do Lasu Młochowskiego – Nadarzyńska uzyskała w latach 20. XX w., wtedy też zakończyły życie stare trakty (poza mszczonowskim także przecinający się z nim na południe od Nadarzyńskiej trakt milanowski), czym byli bardzo zdziwieni żołnierze Wehrmachtu we wrześniu 1939 r., którzy posługiwali się mapami z okresu I wojny światowej.

 - Żółwin.plNajłatwiej trafić na ocalały fragment traktu mszczonowskiego, skręcając w lewo z drogi biegnącej obok starej szkoły.

 - Żółwin.pl


Nasze odkrycie – ociosany kamień najprawdopodobniej pełniący rolę orientacyjnego znaku drogowego. kp

 - Żółwin.plskomentuj na FB

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie