poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

STARYM TRAKTEM PO ŻÓŁWINIE

Kiedyś cwałowali tędy jeźdźcy, mknęły bryczki i powozy, wlokły się wozy z towarem. Dziś o dawnym trakcie z Warszawy do Mszczonowa, który biegł przez naszą wieś – od Lasu Młochowskiego (z drugiej strony lasu wychodził przy Dębowej Karczmie, czyli Dębaku) do granicy z Książenicami przy obecnej ul. Granicznej - pamiętają jedynie nieliczni żółwinianie.
W czasie spaceru po zachowanym malowniczym fragmencie starego gościńca natrafiliśmy na odsłonięty – najwyraźniej przy jakichś niedawno prowadzonych pracach – ociosany kamień, do złudzenia podobny do tych, jakie pełniły rolę znaków orientacyjnych.

 - Żółwin.pl


Trakt w całej okazałości

Na mapie z 1829 r. obecna ulica Nadarzyńska przed tzw. Mazurami (tak do niedawna nazywano podmokły teren ze stawami po drugiej stronie sklepiku – obecnie zabudowany domami) skręca na południe i dochodzi do traktu w rejonie, do którego sięgają prace przy odwodnieniu Słonecznej. Nieco wyżej na wschód stał drewniany wiatrak. Został on także oznaczony na innych mapach z XVIII i pierwszej połowy XIX w.
Obecny przebieg – od „Mazur” do Lasu Młochowskiego – Nadarzyńska uzyskała w latach 20. XX w., wtedy też zakończyły życie stare trakty (poza mszczonowskim także przecinający się z nim na południe od Nadarzyńskiej trakt milanowski), czym byli bardzo zdziwieni żołnierze Wehrmachtu we wrześniu 1939 r., którzy posługiwali się mapami z okresu I wojny światowej.

 - Żółwin.plNajłatwiej trafić na ocalały fragment traktu mszczonowskiego, skręcając w lewo z drogi biegnącej obok starej szkoły.

 - Żółwin.pl


Nasze odkrycie – ociosany kamień najprawdopodobniej pełniący rolę orientacyjnego znaku drogowego. kp

 - Żółwin.plskomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie