poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Urodziny Tereni

W jednej z ksiąg wieczystych Kopanej znajduje się "metryka" Tereni – akt wydzielenia z folwarku Kopana "majątku Terenia" o powierzchni 113 mórg i 287 prętów oraz niewielkiego "majątku Hanusin" o powierzchni 12 mórg i 276 prętów.

 - Żółwin.plZapis sporządzono 26 października (według kalendarza gregoriańskiego 8 listopada) 1905 r. Nazwy obu majątków pochodziły od imion córek Bronisława Komierowskiego, ówczesnego właściciela Kopanej. Teresa Komierowska, która dała nazwę Tereni, była wnuczką właściciela Żółwina - Eustachego Marylskiego.

Majątek Terenia rozparcelowano, nabywcy gruntów założyli nowe gospodarstwa rolne. Choć Terenia powstała ze starszej od niej o ok. 500 lat Kopanej, to obecnie obejmuje obszar dawnego folwarku Kopana. (ike)skomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie