30.06.2018
"Latem (…) towarzystwo warszawskie niknie zupełnie. Wszystko, co żyje, wyjeżdża na wieś, do wód lub co najmniej na letnie mieszkania. Te letnie mieszkania to także specjalnie warszawska moda i cecha. Przez lipiec, sierpień i wrzesień każdy "szanujący się" warszawiak, każdy dom zamożniejszy nie może bawić w mieście…, lecz co najmniej za rogatkami Warszawy. (…) W Warszawie zostają tylko mężowie, ci, co obowiązkiem przykuci do miasta, żadną już miarą uciec z niego nie mogą, ale tacy nawet bardzo wczesnym rannym pociągiem przyjeżdżają do Warszawy, a wieczorem wracają znowu na letnie mieszkanie. W niedzielę i święta odbywa się formalna wszystkimi kolejami pielgrzymka, każdy spieszy na wieś do swoich znajomych, zaproszenia na niedzielne obiady są jakby abonamentem" – pisał w latach 80. XIX w. Antoni Zalewski w książce "Towarzystwo warszawskie. Listy do przyjaciółki przez Baronową XYZ".
Letnicy zagościli w Żółwinie ok. 1870 r., początkowo mieli do dyspozycji zabudowania dworskie – pałac przy obecnej Nadarzyńskiej i stojący nieopodal niego stary dwór modrzewiowy. Od lat 80. XIX w. letnie mieszkania oferowały wille Borowin, Sosnówka, Ołonka (dziś to teren Podkowy Leśnej). Dzięki ogłoszeniom w prasie Żółwin w końcu XIX w. stał się znaną podwarszawską miejscowością letniskową. (ike)
Ogłoszenie z "Kuriera Warszawskiego" z 25 kwietnia 1870 r.
23.12.2021
„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.
30.04.2021
Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?
18.12.2020
Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.
26.02.2020
Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.
Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager