wtorek, 24 maja 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Żółwin 1992

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

 - Żółwin.pl


Ulicę Łąkową zaznaczono jako polną drogę, podobnie jak dzisiejszą ul. Mokrą. Na mapie droga polna łączy obecną ul. Zarybie z Nadarzyńską, teraz Mokra jest jedną z wielu ślepych ulic Żółwina - takich, jak dawne drogi polne odchodzące od ul. Słonecznej, które mają już swoje nazwy i gęstniejącą zabudowę.
Na terenie osiedla Słoneczny Sad (róg Południowej i Słonecznej) wcześniej kwitł prawdziwy sad z drzewami owocowymi. Jednak największe sady zaznaczono na mapie przy ul. Granicznej, w pobliżu Książenic.
Głównymi drogami w 1992 r. w Żółwinie była Nadarzyńska (do skrzyżowania ze Słoneczną), Słoneczna do Południowej i Południowa do dawnych magazynów Domów Towarowych Centrum (na mapie zaznaczono je jako „mag.”). Na początkowym odcinku Południowej zwraca uwagę większa niż dziś liczba kurników.

 - Żółwin.pl


Ważną ulicą była także obecna Szkolna. Szkoła podstawowa w Żółwinie wznowiła działalność we wrześniu 1990 r. po kilkunastu latach przerwy, w czasie której znajdował się w jej budynku dom dziecka. Po drugiej stronie Szkolnej – tu gdzie dziś szumi młody las – rozciągało się ogromne pole należące do PGR Urszulin.

 - Żółwin.pl


W skład PGR wchodził także majątek Kopana wraz z zabudowaniami. Niedaleko nich wznosiła się ustawiona na najwyższym miejscu w okolicy – 130,3 m nad poziomem morza – wieża triangulacyjna. Dla porównania w rejonie granicy z Podkową wysokość terenu wynosi ok. 105 m.

 - Żółwin.pl


W pałacu przy Nadarzyńskiej – zaznaczonym na mapie jako „inst.” - mieścił się Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego zajmujący się hodowlą jedwabnika morwowego i uprawą odmiany białej morwy noszącej nazwę „żółwińska wielkolistna”.
Mapa pochodzi z okresu, gdy nowych mieszkańców Żółwina było jeszcze bardzo niewielu, a metr kwadratowy działki kosztował od 3 do 8 dolarów - ta waluta dominowała wtedy w rozliczeniach. (ike)

W tekście wykorzystano fragmenty mapy topograficznej Głównego Geodety Kraju N-34-138-C-b-4skomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager