wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Ciąg dalszy problemów z wodą

17.06.2021


Tylko jedna oferta wpłynęła na ogłoszony przez gminę Brwinów przetarg na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie tymczasowej pompowni wody, która ma poprawić zaopatrzenie w wodę południowe sołectwa: Żółwin, Terenię i Owczarnię. Poinformował o tym na czwartkowym posiedzeniu Rady Miejskiej w Brwinowie zastępca burmistrza Sławomir Walendowski, dodając, że jedyna złożona oferta opiewa na kwotę wyższą niż przewidziana przez gminę. Jeszcze na tym samym posiedzeniu radni jednogłośnie przyjęli zmianę w uchwale budżetowej, zwiększając sumę wydatków na to zadanie o 100 tys. zł. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, pompownia może być uruchomiona w ciągu kilku miesięcy.
Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Rakowiecki ubolewał, że lokalny problem z wodą zdominował debatę nad raportem o stanie gminy Brwinów w 2020 r. stanowiącym podstawę do udzielenia wotum zaufania urzędującemu burmistrzowi Arkadiuszowi Kosińskiemu nieobecnemu na posiedzeniu. Pojawili się na nim natomiast mieszkańcy odczuwający skutki braku wody. Broniący ich interesów radni, wśród nich Paweł Nyc, zwracali uwagę, że problem z wodą narastał przez lata, wskazywali na sprzeczne wyjaśnienia przyczyn czerwcowego niedoboru wody podawane przez władze Podkowy Leśnej i gminy Brwinów, krytykowali chaos informacyjny i komunikacyjny w gminie. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie