wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Co z tą wodą?

13.05.2021


Co z tą wodą?
W najbliższych miesiącach w Owczarni stanie tymczasowa kontenerowa pompownia wody, która powinna poprawić zaopatrzenie w wodę także wyżej położone rejony Żółwina oraz Terenię – uchwałę w tej sprawie podjęli radni w czasie wielogodzinnego czwartkowego posiedzenia Rady Miejskiej w Brwinowie.
Burmistrz Arkadiusz Kosiński przedstawił plan całkowitego uniezależnienia się od przesyłu wody przez teren Podkowy Leśnej. Zgodnie z nim za półtora roku powstanie w Owczarni stacja podnoszenia wody, niewykluczone, że kontenerowa pompownia trafi wówczas na ulicę Południową w Żółwinie. Burmistrz zamierza spiąć sieć wodociągową gminy Brwinów z siecią gminy Grodzisk Mazowiecki (w Książenicach) oraz zbudować wodociąg biegnący przez Las Młochowski z Otrębus do Żółwina.
Posiedzenie Rady Miejskiej z udziałem burmistrzów Brwinowa i Podkowy Leśnej nie doprowadziło do zbliżenia zwaśnionych stron w sprawie wykorzystywania podkowiańskich rur do transportu wody z Brwinowa do południowych sołectw. Na ostudzenie emocji nie wpłynęła sytuacja w żółwińskiej szkole usytuowanej w budynku przedszkola przy Nadarzyńskiej – w czwartek z powodu braku wody rodzice musieli odebrać z niej dzieci.

 - Żółwin.pl


Burmistrzowie, Arkadiusz Kosiński i Artur Tusiński, przedstawili całkowicie odmienny opis sytuacji, obaj są gotowi bronić swoich racji w sądzie. Po wystąpieniu, które zostało odebrane jako konfrontacyjne, burmistrz Podkowy pożegnał uczestników posiedzenia, radni nie mieli okazji do zadania mu pytań. Mimo to podkreślali, że należy nadal szukać kompromisu. Arkadiusz Kosiński zapewnił ich, że dla dobra mieszkańców jest otwarty na dialog z sąsiadami. (ike)skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie