wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Karpie z Żółwina

09.12.2023


Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku. W dawnej Polsce było znacznie więcej niż obecnie dni, w których obowiązywał ścisły post. W XIX wieku hodowla ryb w Żółwinie nabrała charakteru komercyjnego, w ogłoszeniach w „Kurierze Warszawskim” oferowano „zarybek” (narybek) karpia. Dzięki anonsowi zamieszczonemu w „Nowej Gazecie” w 1909 r. wiemy, że stawy rybne w majątku Żółwin zajmowały obszar 25 mórg, czyli 14 hektarów. Ich pozostałości znajdują się m.in. na terenie przylegającym do pałacu przy ul. Nadarzyńskiej i sąsiednich posesjach. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie