środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Karpie z Żółwina

09.12.2023


Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku. W dawnej Polsce było znacznie więcej niż obecnie dni, w których obowiązywał ścisły post. W XIX wieku hodowla ryb w Żółwinie nabrała charakteru komercyjnego, w ogłoszeniach w „Kurierze Warszawskim” oferowano „zarybek” (narybek) karpia. Dzięki anonsowi zamieszczonemu w „Nowej Gazecie” w 1909 r. wiemy, że stawy rybne w majątku Żółwin zajmowały obszar 25 mórg, czyli 14 hektarów. Ich pozostałości znajdują się m.in. na terenie przylegającym do pałacu przy ul. Nadarzyńskiej i sąsiednich posesjach. (ike)

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie