środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Literacki Żółwin

14.06.2014


Ulewny deszcz zmusił organizatorów sobotniego pikniku o Ossendowskim do przeniesienia imprezy pod dach OSP. Mimo kaprysów pogody salę szczelnie wypełniła publiczność nie tylko z okolicy, ale także z odległych zakątków kraju.

O życiu Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, jego książkach oraz wykluczeniu z literatury w okresie PRL opowiadali: historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Urbanowski, historyk Włodzimierz Domagalski (pomysłodawca imprezy i główny autor jej frekwencyjnego sukcesu) oraz biograf Ossendowskiego Witold Michałowski. Fragmenty książek zmarłego w styczniu 1945 r. w pałacu w Żółwinie pisarza czytała aktorka Ewa Dałkowska. Klimat epoki przywoływało dwóch rekonstruktorów przebranych za czerwonoarmistów.

Imprezie towarzyszył, być może pierwszy w historii naszej wsi, kiermasz książki. Dzięki niemu utwory Ossendowskiego trafiły także pod żółwińskie strzechy. A poza tym były tradycyjne dania piknikowe: kiełbasa z grilla i piwo z lokalnego browaru Jabłonowo.
(ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online games