środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Noc z mustangiem, pannami z Wilka i kukułeczką

15.05.2014


17 maja kolejna Noc Muzeów. Do bezpłatnych odwiedzin zapraszają placówki z naszej okolicy – Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Matecznik Mazowsze w Otrębusach.

Od godz. 18.00 do 22.00 można oglądać najbogatszą w Polsce kolekcję zabytkowych samochodów w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Znajduje się tu m.in. najstarszy samochód w naszym kraju – J.A.G. z 1897 r., który rozwija prędkość do 17,5 km na godzinę. Paliwo do jednocylindrowego silnika, naftę, kierowca kupował w aptece. Prawdziwym rarytasem jest Praga Oświęcim z 1928 r. – Czesi dostarczali do Oświęcimia podwozie i silnik, Polacy dodawali do nich karoserię. Przechowywany w Otrębusach egzemplarz jest najstarszym zachowanym samochodem wyprodukowanym w Polsce.

Nie wszystkie auta w otrębuskim muzeum to eksponaty. Niektóre są na sprzedaż. Dysponując 49 900 zł, można wyjechać z Nocy Muzeów kultowym czerwonym fordem mustangiem z 1970 r.

Od godziny 18.00 do północy będzie czynne Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Warto poznać historię miejsca, z którym jest związane życie autora "Panien z Wilka", a przy okazji obejrzeć obraz małżonków pędzla Witkacego. Skradziono go w 2005 r. i odnaleziono dopiero po kilku latach w łódzkiej piwnicy – płótno przechowywano jako zastaw za dług narkotykowy.

Najdłużej – od 18.00 do pierwszej po północy – na zwiedzających czeka Matecznik Mazowsze – siedziba rozśpiewanego i roztańczonego zespołu "Mazowsze". (ike)

Fiat topolino - dziadek naszego malucha (zdjęcie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online games