poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Pionier żółwińskiej zielonej energii

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.
Energia odnawialna w Żółwinie napędzała mechanizm mielący zboże już na początku XIX stulecia, co potwierdza dokument sporządzony 15 stycznia 1809 r. Tego dnia u proboszcza w Brwinowie stawił się 29-letni „Józef Janicki, majster kunsztu młynarskiego” zamieszkały w Żółwinie pod numerem 17 (numery liczono od dworu znajdującego się w okolicy zbudowanego później pałacu przy obecnej ul. Nadarzyńskiej). Młynarz okazał syna urodzonego przez jego żonę Mariannę, nadano mu imię Franciszek. Pionier OZE w Żółwinie był majstrem kunsztu młynarskiego, lecz nie pisarskiego – nie podpisał się pod aktem urodzenia dziecka, bo pisać, jak odnotował ksiądz, nie umiał.(ike)
Fragment mapy z 1829 r. z zaznaczonym wiatrakiem

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie