poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Spocznij w Żółwinie

04.03.2013


W okolicach Orlika powstanie cmentarz komunalny – informuje portal WPR24, cytując wypowiedź burmistrza Gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego. Nie udało nam się potwierdzić tej informacji u burmistrza.

Według WPR24 na przełomie 2013 i 2014 r. gmina przejmie nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych teren przy ul. Szkolnej, część dawnego folwarku, a po wojnie PGR-u Urszulin. W tej malowniczej i atrakcyjnej z punktu widzenia rozwoju Żółwina okolicy duchowni katoliccy od dawna widzieli lokalizację dla cmentarza parafialnego. Jednak państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych nie ma prawa przekazać terenu Kościołowi, może go natomiast przekazać gminie. Stąd zmiana statusu cmentarza z parafialnego na komunalny, oznaczająca, że mogą być na nim chowani zarówno niewierzący, jak i wierni wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

WPR24 cytuje wypowiedź Arkadiusza Kosińskiego w sprawie lokalizacji cmentarza: "Sprawa dotyczy tylko jednej działki. To 14 ha terenu w sąsiedztwie Orlika przy ul. Szkolnej". Cmentarz miałby powstać m.in. z funduszy z Unii Europejskiej najpóźniej w 2015 r. "Jestem spokojny o realizację tej inwestycji" – przytacza słowa burmistrza WPR24.

Chcieliśmy poprosić burmistrza o potwierdzenie informacji, jednak p. Mirosława Kosiaty z Biura Promocji Gminy Brwinów powiedziała nam, że to niemożliwe ze względu na wypełniony kalendarz spotkań p. Arkadiusza Kosińskiego. (ike)skomentuj na FB

Ruszyła budowa kanalizacji na Słonecznej

27.06.2024

Rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Słonecznej, od Nadarzyńskiej do Działkowej. Inwestycja utrudni przejazd jedną z głównych ulic Żółwina, jednak perspektywa zasypania szamb zrekompensuje mieszkańcom niedogodności. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w połowie kwietnia przyszłego roku.

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Koalicja Obywatelska wygrała w Żółwiniie i Tereni

10.06.2024

426 mieszkanek i mieszkańców Żółwina i Tereni oddało głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Koalicję Obywatelską, na Prawo i Sprawiedliwość – 192.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie