środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Stowarzyszeni

02.08.2014


Przeszło 20 osób podjęło w sobotni wieczór decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Żółwina i Tereni. Przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został mieszkaniec naszej wsi Paweł Komender, zaś członkiem honorowym – Mieczysław Zieliński, radny od czterech kadencji, pomysłodawca powołania tej organizacji.

- Będę chciał odegrać rolę klamry spinającej zarówno dawnych mieszkańców Żółwina, jak i tych, którzy niedawno tu zamieszkali. Ja sam jestem żółwinianinem od 33 lat, zaczynałem jako "rolnik z Marszałkowskiej" – uprawiałem pole. Dziś prowadzę w Żółwinie firmę – mówił Paweł Komender.

Mieczysław Zieliński chciałby, aby stowarzyszenie było wsparciem dla radnego wybranego w listopadzie z okręgu obejmującego Żółwin i Terenię, by wzmocniło pozycję naszych sołectw w gminie. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie budowy kanalizacji. – Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, to Żółwin i Terenia zostaną skanalizowane w całości dopiero za 35 lat – mówił Mieczysław Zieliński, który w latach 90. doprowadził do budowy sieci wodociągowej i gazowej.

Zarząd stowarzyszenia zamierza we wrześniu zorganizować wycieczkę dookoła Żółwina i Tereni, która pozwoli mieszkańcom poznać bliżej okolicę. W planach stowarzyszenia są także imprezy związane z rocznicą zakończenia Powstania Warszawskiego oraz z postacią Ferdynanda Ossendowskiego, pisarza, który zmarł w pałacu w Żółwinie w styczniu 1945 r. Być może w ciągu kilku następnych lat w naszej wsi powstanie sala pamięci poświęcona najpopularniejszemu w okresie międzywojennym autorowi książek podróżniczych.

Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich osób pełnoletnich, bez względu na to, gdzie mieszkają. Liczy się to, czy lubią Żółwin i Terenię, czy nie są im obojętne sprawy naszych miejscowości. Składka roczna wynosi 12 złotych.

Skład zarządu: Paweł Komender (przewodniczący), Stanisław Frej (skarbnik), Magdalena Marchwiak (sekretarz) oraz Anna Kister i Tomasz Chotkowski, Skład komisji rewizyjnej: Józef Streżyński (przewodniczący), Elżbieta Senkalska, Karol Zakrzewski. (ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager