Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 26 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Chodnik się nie wyświetlił

(10.09.2014) - wspólne sprawy

Punktem kulminacyjnym wystąpienia burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na spotkaniu z mieszkańcami Żółwina i Tereni miała być prezentacja zarysu projektu chodnika wzdłuż Nadarzyńskiej i Słonecznej. Jednak zawiodła aparatura i chodnik nie wyświetlił się na ekranie. Burmistrz obiecał, że prześle szkic zolwin.pl.

Zgodnie z zapewnieniem Arkadiusza Kosińskiego budowa chodnika rozpocznie się w 2015 r. (obecnie powstaje projekt) i potrwa cztery lata. Ten czas może zostać skrócony, jeśli gmina pozyska do sfinansowania inwestycji środki zewnętrzne. Wzdłuż Słonecznej chodnik będzie miał charakter ciągu pieszo-rowerowego. W skład inwestycji wchodzi także odwodnienie terenu oraz elementy bezpieczeństwa ruchu (m.in. wyniesione skrzyżowania i przejścia dla pieszych spowalniające prędkość samochodów).

Najwcześniej za pięć-sześć lat w Żółwinie rozpocznie się budowa kanalizacji. - Skanalizowanie naszej wsi przy zakładanych obecnie nakładach finansowych potrwa 30 lat – mówił radny Mieczysław Zieliński, podkreślając, że kanalizacja jest najważniejszą inwestycją w Żółwinie i powinna mieć bezwzględny priorytet, należy szukać wszelkimi sposobami dodatkowych pieniędzy na jej realizację. – W Kaniach i Otrębusach wkrótce będą jeździć równymi drogami i sadzić kwiatki na klombach obok chodników, a my pozostaniemy daleko od zdobyczy cywilizacji – ubolewał. Burmistrz tłumaczył, że kanalizacja w Żółwinie – ze względu na małą liczbę mieszkańców przypadających na kilometr kwadratowy - może być finansowana wyłącznie ze środków własnych i tempa inwestycji nie da się przyspieszyć, bo gminy na to nie stać. Radnego Zielińskiego te argumenty nie przekonały, apelował do mieszkańców i nowo powstałego Stowarzyszenia Przyjaciół Żółwina i Tereni o aktywne wsparcie budowy kanalizacji.

W przyszłym roku rozpocznie się budowa cmentarza komunalnego na terenach należących obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnych przy ul. Szkolnej. Cmentarz ma być uruchomiony w 2016 r. Rok później powinno zostać oddane przedszkole przy ul. Nadarzyńskiej – za obecnym placem zabaw. Żółwińska OSP w najbliższych latach wzbogaci się o nowe garaże i samochód pożarniczy.

Gmina rozważa wieloletnią dzierżawę terenu dawnego boiska szkolnego przy ul. Szkolnej. Stowarzyszenie, które ubiega się o dzierżawę, zamierza w tym miejscu wybudować kryte korty tenisowe. Od godz. 8.00 do 14.00 korzystaliby z nich bezpłatnie w ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie, w godzinach późniejszych oraz w weekendy obiekt działałby na zasadach komercyjnych. Stowarzyszenie jest gotowe wybudować za własne środki ogólnodostępny kort tenisowy na terenie przylegającym do Orlika. Byłby on administrowany przez gminę.

Ogromne emocje wzbudził podział funduszu sołeckiego, przede wszystkim propozycja przeznaczenia 8 tys. zł na materiały do budowy wiaty i innych konstrukcji drewnianych, które stanowiłyby wyposażenie miejsca spotkań mieszkańców. Burmistrz stwierdził, że ze względów bezpieczeństwa nie widzi odpowiedniego terenu w Żółwinie na podobny projekt. Zasugerował, by pieniądze zamiast na wiatę przeznaczyć na remont obskurnej sali OSP, w której odbywało się spotkanie wiejskie, a która od lat integruje mieszkańców. Po burzliwej dyskusji w głosowaniu zwyciężyła jednak wiata, choć wciąż nie wiadomo, gdzie zostanie ustawiona. Po raz pierwszy z funduszu sołeckiego nie przekazano ani złotówki strażakom. Jarosław Prusak, komendant OSP, nie krył swego oburzenia.

Zebranie wiejskie przyjęło inne propozycje wydania pieniędzy z budżetu sołeckiego. Na imprezę związaną z Ferdynandem Antonim Ossendowskim zarezerwowano 2 tys. zł, na zakup kamery dla szkoły - 2,5 tys. zł, na organizację dwóch spotkań integracyjnych (wiosennego i "kartoflanego") – 3 tys., na sporządzenie projektu oświetlenia ulic Bocznej i Sosnowej – 2 tys., na sprzątanie i odśnieżanie – 8 tys.

Zebranie wiejskie rozpoczęło się kwadrans po dziewiętnastej, a skończyło grubo po dwudziestej trzeciej. Ze względu na towarzyszące mu emocje i silnie zarysowane linie podziału ci, którzy dotrwali do końca, wychodzili z remizy z mieszanymi uczuciami. (ike)Chodnik się nie wyświetliłKomentarze użytkowników


Andrzej (15-09-2014 14:33)

Fundusz sołecki roztrwoniony, lepiej byłoby wydać na cele praktyczne, np. dofinansować linię autobusową tak, aby była darmowa dla mieszkańców; zrobić remont sali, w której odbywało się zebranie. Latarnie dla Bocznej i Sosnowej dobry pomysł.


Gosia (11-09-2014 00:30)

Cieszę się, że są różne zdania i fajnie, że na bieżąco jesteśmy informowani o tym co się dzieje :)..
Oby tylko różnice nie spowodowały przedłużania czasu na bardzo potrzebne nam inwestycje.
W mojej ocenie należałoby uświadomić (szczególnie nowych mieszkańców), iż warto aby się przemeldowali do Żółwina i tutaj odprowadzali podatki - to znacznie zbiłoby argumentację włodarzy..
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie