Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 24 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Plon niesiemy, plon...

(30.07.2012) - wspólne sprawy

W niedzielę 19 sierpnia na placu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej już po raz dziewiąty odbędą się Dożynki Gminne – największa impreza promocyjna Żółwina. Opowiada o niej sołtys KAROL MARCHWIAK.

Na pomysł urządzenia w Żółwinie dożynek wpadliśmy wspólnie z radnym Mieczysławem Zielińskim. Pierwsze dożynki – w 2003 r. – zorganizowaliśmy trochę po amatorsku. Za scenę służyła przyczepa TIR-a. Ale impreza okazała się na tyle udana, że ciężar jej organizacji w następnych latach wzięły na siebie władze gminy.

Za scenografię i program artystyczny odpowiada Gminny Ośrodek Kultury. Wśród wykonawców, którzy występowali na żółwińskich dożynkach, byli m.in. członkowie zespołu "Mazowsze" ze zmarłym w 2006 r. solistą Stanisławem Jopkiem oraz Janusz Laskowski, wykonawca "Kolorowych jarmarków" i innych popularnych wakacyjnych przebojów.

Dożynki w Żółwinie przypominają o starych rolniczych tradycjach naszej wsi i gminy. Podobnie jak każdy sołtys z gminy Brwinów przygotowuję dożynkowy kosz. Wkładam do niego plony z naszych pól (zostało ich bardzo niewiele) i ogrodów. Do żółwińskiej marchwi, pietruszki, cebuli, śliw, grusz, jabłek dodaję kupione na targu dynie, kabaczki, winogrona. Całość przystrajam kłosami zbóż i kwiatami.

Dożynkami gminnymi zaraziliśmy Nadarzyn. Za naszym przykładem poszedł Pruszków, który organizuje Dożynki Powiatowe.

Dziś chyba niewiele osób pamięta, że tradycję lokalnych dożynek w powiecie pruszkowskim pierwszy zaczął przywracać Żółwin. (not. ike)

Na swojską nutęPlon niesiemy, plon...

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie