Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

niedziela, 27 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Znicze na żółwińskich grobach

(01.11.2012)

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na zwiedzanie Cmentarza Parafialnego w Brwinowie. Chętni (jeśli nie załamie się pogoda) powinni zjawić się w niedzielę 4 listopada o godz. 12.00 przy starej bramie cmentarza – od strony ul. Powstańców Warszawy.

Brwinowska nekropolia jest głównym miejscem spoczynku żółwinian. Tu znajdują się groby najstarszych żółwińskich rodów. Od początku istnienia nasza wieś należała do parafii św. Floriana w Brwinowie, pierwsze zachowane informacje na jej temat pochodzą z 1423 r. Przez kilka stuleci zmarłych, w tym mieszkańców Żółwina, chowano na terenie kościelnym. Tu spoczęli m.in. dziedzic dóbr żółwińskich Roman Rogowski (zm. w 1815 r.) i jego żona Katarzyna (zm. w 1829 r.).

W 1846 r. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego w imieniu Mikołaja I, cara Rosji i króla Polski, wydała postanowienie, w którym zabroniła urządzania pochówków na terenach przykościelnych "w celu ochronienia zdrowia ogółu od szkodliwych wyziewów, powstających z psucia się ciała zmarłych". Efektem tego postanowienia było m.in. urządzenie obecnego Cmentarza Parafialnego w Brwinowie.

Najbardziej okazałym obiektem na brwinowskim cmentarzu jest zbudowana na początku XIX w. drewniana kaplica dworska Marylskich - nowych wówczas właścicieli dóbr Książenice. Z czasem kaplica stała się miejscem pochówku członków rodziny. Została przeniesiona na cmentarz brwinowski w 1857 r. przez Eustachego Marylskiego, wtedy także dziedzica Żółwina. Eustachy zmarł w 1871 r. w żółwińskim pałacu - spoczywa w rodzinnej kaplicy-grobowcu.

W młodości Eustachy Marylski wspólnie ze swym dawnym nauczycielem hrabią Fryderykiem Skarbkiem odbył podróż do Europy Zachodniej. Skarbek zwiedzał więzienia, Marylski cmentarze. Efektem tej podróży było wydane w 1829 r. dzieło Marylskiego "Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków". To pierwszy polski przewodnik po nekropoliach – zawiera miejsce pochówku (za ziemiach polskich i obczyźnie) kilkuset "zasłużonych w narodzie Polaków" - królów, magnatów, wodzów, duchownych, pisarzy, ludzi nauki i kultury.

Organizatorzy zwiedzania brwinowskiego cmentarza proszą uczestników o przyniesienie zniczy. (ike)


Komentarze użytkowników


GM (05-11-2012 09:11)

Polacy są chyba jedynym narodem, który w taki uroczysty sposób traktują odwiedzanie grobów swoich bliskich, znajomych i zasłużonych. Spacery po nekropoliach przy pięknej pogodzie są urokliwe.
Czy jest opracowany plan cmentarza w Brwinowie z zaznaczonymi grobami osób znanych (jak J. Iwaszkiewicz, W. Kowalski, prof. Michałowski) lub związanych z historią miejscowości?
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie