Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 26 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Grodzisk na urodziny

(20.07.2012) - relaks

22 lipca Grodzisk (od 1928 r. Mazowiecki) obchodzi 490. rocznicę nadania przez króla Zygmunta Starego praw miejskich. Z tej okazji w mieście, które do 1952 r. było dla Żółwina powiatem, zaplanowano wiele imprez.

W niedzielę przestrzeń publiczna Grodziska wzbogaci się o dwa odrestaurowane atrakcyjne obiekty rekreacyjne: Park Skarbków przylegający do zabytkowego budynku przypominającego sylwetką parowóz oraz Stawy Goliana położone przy ul. Henryka Sienkiewicza, zbudowane – zgodnie z legendą – przez tureckich jeńców ujętych pod Wiedniem.

Tereny Parku Skarbków i Stawów Goliana wchodziły w skład imponującego założenia parkowego Mokronowskich, dawnych właścicieli Jordanowic i Grodziska (miasto zawdzięcza im herb – Bogorię). Do ich rezydencji - obecnie mieści się w niej Państwowa Szkoła Muzyczna - wiodła z Warszawy droga, nazywana królewską. Gościć u Mokronowskich mieli królowie z dynastii Sasów i Stanisław August Poniatowski. Nieprzypadkowo przebiegająca przez Milanówek i Grodzisk ulica nazywa się Królewska. - Mam starą mapę, na której trakt z Warszawy kończy się obok dworu Mokronowskich - wyjawił zolwin.pl Łukasz Nowicki z Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Władze Grodziska planują przeprowadzenie ścieżki turystycznej łączącej Park Skarbków i Stawy Goliana. – Chcemy, by była to ścieżka scalająca pamięć o historii tej części obecnego Grodziska – powiedziała zolwin.pl Aneta Caban, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

Po wybudowaniu w 1845 r. pierwszego odcinka kolei wiedeńskiej do Grodziska zaczęto przenosić instytucje powiatu błońskiego, w składzie którego znajdował się Żółwin. Żółwinianie jeździli do Grodziska do urzędów, procesowali się w miejscowym sądzie, stawiali się na pobór do tutejszej komisji uzupełnień, leczyli się w miejscowym szpitalu.

Bawiąc się w niedzielę na koncertach, słuchając muzyki Chopina, podziwiając fajerwerki, warto pamiętać, że 22 lipca dla Grodziska to nie tylko radosne święto. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – wśród wywiezionych do Treblinki, zagazowanych i spalonych było kilka tysięcy Żydów z Grodziska. Głównym śladem po grodziskich Żydach jest cmentarz przy ul. Żydowskiej. (ike)
Na zdjęciu: orkiestra dęta trenuje przed niedzielnym występem.Grodzisk na urodziny

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie