Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 26 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Wspólne sprawy

Bez klucza

(23.07.2012) - wspólne sprawy

To miejsce ożyło, cały czas słychać śmiech, dzieci się bawią, dorośli rozmawiają – cieszy się żółwinianin mieszkający niedaleko działającego od 17 lipca placu zabaw przy Nadarzyńskiej.

W poniedziałek przed szóstą rano nacisnąłem klamkę furtki prowadzącej na plac zabaw. Podobny eksperyment wykonałem o tej samej porze w piątek. Wynik był ten sam – furtka się otworzyła. Nikt jej nie zamykał na noc. Mimo braku klucza i monitoringu w środku nie dostrzegłem żadnych śladów niepożądanej obecności: walających się petów, butelek, puszek.

Mamy w Żółwinie przestrzeń publiczną – otwartą w przenośni i dosłownie. To miejsce sprzyjające usuwaniu ogrodzeń: zawieraniu znajomości przez dzieci, nawiązywaniu kontaktów między dawnymi i nowymi mieszkańcami.

Tradycyjne bardzo bliskie, często rodzinne, więzi żółwinian nie obejmują coraz liczniejszych nowych mieszkańców. Bez zbudowania nowych więzi mieszkańcy wsi pozostaną luźną zbiorowością. Wolałbym, abyśmy byli – podobnie jak sąsiedzi z Podkowy i Milanówka – społecznością, którą łączy coś więcej niż nazwa miejscowości w adresie.

Dlatego tak mnie cieszy otwarty plac zabaw – pierwsze ogólnodostępne miejsce spotkań żółwinian.
Krzysztof Pilawski

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie