Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 28 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Wspólne sprawy

Żółwin bez gimnazjum?

(21.08.2016) - wspólne sprawy

Jeśli zapowiedziana przez rząd reforma oświaty zostanie zrealizowana, za kilka lat w Żółwinie na miejscu obecnego Zespołu Szkół pojawi się ośmioklasowa szkoła powszechna. Praktycznie oznaczać będzie to ubytek jednego rocznika w najmniejszej szkole samorządowej w gminie Brwinów.

Żółwin przeżył już wiele zmian systemu edukacji – jedna z nich sprawiła, że w naszej wsi przez kilkanaście lat w ogóle nie było szkoły.

Zespół Szkół w Żółwinie obejmujący szkołę podstawową i gimnazjum działa od września 2003 r., wcześniej była tu jedynie szkoła podstawowa, a gimnazjaliści dojeżdżali do szkół w innych miejscowościach, głównie do Otrębus i Podkowy Leśnej. Przed reformą oświaty dokonaną w 1999 r. - likwidującą ośmioletnie szkoły podstawowe i powołującą nowe sześcioletnie szkoły podstawowe oraz trzyletnie gimnazja - w Żółwinie działała szkoła podstawowa. Utworzono ją, a w zasadzie reaktywowano we wrześniu 1990 r., gdyż została zlikwidowana na mocy reformy z 1973 r., która wprowadzała mające zapewnić wyższy poziom nauczania zbiorcze szkoły gminne (taka placówka funkcjonowała w Brwinowie). Budynek żółwińskiej szkoły adaptowano na dom dziecka.

Szkoła podstawowa (nazywana wówczas powszechną) – niepełna, czteroklasowa - pojawiła się w Żółwinie w okresie międzywojennym. Jeden nauczyciel w pomieszczeniach wynajmowanych w prywatnych domach uczył jednocześnie dwie klasy – rano trzecią i czwartą, zaś po południu pierwszą i drugą (taki porządek narzuciły władze oświatowe).

Przed wojną rozpoczęto budowę szkoły na terenie podarowanym przez Michała Natansona. Pełną – siedmioklasową - szkołę podstawową w Żółwinie zorganizował dopiero w latach 50. Józef Owczarek. W 1961 r. naukę w szkołach podstawowych, także w żółwińskiej, wydłużono z siedmiu do ośmiu lat. Taki system utrzymał się do 1999 r. i – zgodnie z projektem reformy oświaty obecnego rządu – ma powrócić.
KPŻółwin bez gimnazjum?


barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie