Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 21 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

ATRAKCJE ŻÓŁWINA

Naszą wieś doceniają mieszkańcy okolicznych miejscowości, wybierając ją jako cel spaceru, biegu, wycieczki rowerowej. Położony między Podkową a lasem Żółwin poza walorami przyrodniczymi ma też kilka ciekawych miejsc związanych z historią, które warto poznać bliżej.

 - Piszemy Wspomnienia


Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej wbrew nazwie i adresowi (ul. Jana Pawła II 39) jest położona nie na terenie Podkowy, lecz Żółwina. W 1923 r. nieruchomość o nazwie hipotecznej Zarybie kupił Janusz Regulski, jeden z trzech twórców Podkowy Leśnej. Z Januszem i Haliną Regulskimi, pasjonatami automobilizmu, związany jest wybór patrona kościoła w Podkowie oraz tradycja autosacrum. W okresie okupacji w ich domu uzyskali schronienie m.in. Czesław Miłosz i Stefan Korboński, Delegat Rządu na Kraj. Na Zarybiu urodził się prof. Jerzy Regulski, twórca reformy samorządowej.

 - Piszemy Wspomnienia


Figura Jezusa na rogu ulic Kasztanowej i Łąkowej ufundowana przez rolników w 1937 r. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany krzyż, z którym związana jest legenda. Żona dziedzica Żółwina rodziła martwe dzieci, wreszcie na świat przyszły zdrowe bliźnięta, a w tym samym czasie w oborze urodziły się bliźniacze woły. Gdy zwierzęta podrosły, dziedzic zaprzągł je do wozu i wraz z dziećmi objechał wieś, by omijały ją nieszczęścia. Krzyż stanął na pamiątkę tamtego wydarzenia.

 - Piszemy Wspomnienia


Pałac, ul. Nadarzyńska 21, zbudowany przez hrabinę Michalinę Rzyszczewską z Radziwiłłów w latach 50. XIX w. Późniejszymi jego właścicielami byli m.in. Eustachy Marylski, kolega Fryderyka Chopina, oraz Henryk Witaczek, twórca jedwabiu milanowskiego. W pałacu ostatnie miesiące życia spędził Ferdynand Antoni Ossendowski, słynny przed wojną pisarz i podróżnik. Do 1997 r. działał tu Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego.

 - Piszemy Wspomnienia


LKS Wolta, ul. Nadarzyńska 30, ośrodek jazdy konnej założony w 1969 r. na terenie dawnych dworskich zabudowań gospodarczych, najstarsza część pochodzi z XVIII w. Z Woltą od wielu lat związany jest Daniel Olbrychski.

 - Piszemy Wspomnienia


Budynek drewniany, ul. Szkolna 39A, zbudowany w końcu lat 30. XX w. na potrzeby Ośrodka Kultury Wiejskiej Gospodarstwa Rodzinnego, nazywanego przez mieszkańców "szkołą gotowania". Po wojnie odbywały się tu zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej. (ike)
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie