Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 30 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

Pałac pod blachą, karczma pod gontem, ośmiorak pod słomą

W kwietniu 1872 r., w ostatnich tygodniach życia dziedzica Żółwina i Kopanej Stefana Czarnieckiego - potomka brata hetmana uwiecznionego w "Mazurku Dąbrowskiego", zięcia poprzedniego właściciela dóbr żółwińskich Eustachego Marylskiego, w "Dzienniku Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o sprzedaży majątku.

 - Piszemy Wspomnienia


Z wymienionych w nim obiektów zachowały się do dziś jedynie dwa: "pałac murowany pod blachą" zbudowany w latach 50. XIX w. oraz "spichrz murowany pod gontem", który zgodnie z informacją podaną na nieistniejącej już stronie internetowej Wolty, pochodzi z XVIII w. Przylegający do spichlerza budynek stajni powstał prawdopodobnie później – gminna ewidencja zabytków datuje go na przełom XIX i XX w.

Nie ma śladu po "karczmie z drzewa pod gontem" związanej z czasami propinacji, czyli wyłącznego prawa właściciela majątku do produkcji i sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Prawdopodobnie w okresie I wojny światowej spłonęła "oficyna z drzewa pod gontem" – XVI-wieczny modrzewiowy dwór położony w pobliżu pałacu.

 - Piszemy Wspomnienia


Starsi mieszkańcy Żółwina pamiętają budynek dla robotników folwarcznych stojący przy obecnej ul. Polnej (na odcinku równoległym do Szkolnej), być może był to wymieniony w ogłoszeniu "ośmiorak z drzewa pod słomą".

 - Piszemy Wspomnienia


W 1872 r. w folwarku Żółwin były m.in. cztery pary wołów (kastratów byków), przez wieki głównej siły pociągowej w polskim rolnictwie. (ike)
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt
online football manager

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie