wtorek, 26 września 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Burmistrz w Żółwinie o Żółwinie

30.09.2019


Przewidujemy, że docelowo w Żółwinie i Owczarni będzie mieszkać łącznie 6-7 tys. osób – poinformował burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński w czasie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Żółwina i Tereni. Oznacza to podwojenie liczby mieszkańców naszych miejscowości. Dla porównania – liczba mieszkańców Podkowy Leśnej nie przekracza obecnie 4 tys.

Mimo deszczu i porywistego wiatru na spotkanie z burmistrzem przyszło ponad 40 osób. Wyraźnie podbudowany frekwencją Arkadiusz Kosiński chętnie odpowiadał na pytania.
Przedszkole wraz z własnym placem zabaw i boiskiem ze sztuczną nawierzchnią jest już w zasadzie gotowe. Dzięki niemu Żółwin wzbogacił się o ogólnodostępny parking za placem zabaw „Nivea”. Od stycznia 2020 r. do września 2021 budynek przedszkola będzie służył jako filia Szkoły Podstawowej w Żółwinie. W czasie przerwy świąteczno-noworocznej przeprowadzą się tu oddziały od 0 do 3. Już w październiku powinien być ogłoszony przetarg na budowę nowego skrzydła szkoły, zaś inwestycja, na którą zaplanowano ponad 8 mln zł, ma ruszyć w marcu lub kwietniu przyszłego roku. Po jej zakończeniu budynek przedszkola będzie pełnił właściwą rolę.

Przy okazji budowy chodnika między Kasztanową a Woltą wykonano odwodnienie odcinka ul. Szkolnej przy Nadarzyńskiej, zaś Starostwo Powiatowe w Pruszkowie ułożyło nakładkę asfaltową na remontowanym odcinku Nadarzyńskiej. Gmina Brwinów prześle w najbliższym czasie do powiatu poprawioną dokumentację przebudowy skrzyżowania Nadarzyńskiej i Kasztanowej. Być może problem tego niebezpiecznego miejsca zostanie rozwiązany w przyszłym roku.

Najpóźniej do połowy 2021 r., a niewykluczone, że jeszcze w 2020, zostanie zbudowany ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Słonecznej, od Nadarzyńskiej do Południowej. Wyasygnowanie z funduszu sołeckiego na 2020 r. 15 tys. zł na wymianę nawierzchni odcinka ul. Młochowskiej – od Południowej do Pieczarkowej – zwiększa szanse na wsparcie tej inwestycji przez gminę w przyszłym roku. Dzięki niej zniknie trzystumetrowy wyboisty fragment dojazdu do S8. Zdaniem burmistrza są szanse na przebudowę w najbliższych latach przez powiat grodziski alei Pigwowej w Książenicach, co zdecydowanie poprawiłoby dojazd do trasy katowickiej.

Mieszkańcy skanalizowanej części Żółwina otrzymają niebawem informację, że mogą się podłączyć do kanalizacji sanitarnej. Do tej pory wykonano przeszło 60 proc. zakresu prac. przewidzianych przetargiem. Kolejny przetarg zostanie ogłoszony po zakończeniu obecnego, a zatem w drugiej połowie przyszłego roku. Skanalizowana zostanie Szkolna – ze względu na szkołę. Po wykonaniu tej inwestycji będzie gruntownie wyremontowana sama ulica, przy tej okazji znikną z niej progi spowalniające. Bezpieczeństwo dzieci ma poprawić chodnik wzdłuż Szkolnej – od szkoły do Granicznej. Kluczową kwestią dla tej inwestycji jest osiągnięcie przez gminę porozumienia w sprawie wykupu gruntu pod chodnik z prywatnym właścicielem.

Problem okresowego braku wody miejskiej w górnej części Żółwina rozwiąże nowy wodociąg magistralny, który w przyszłym roku połączy Brwinów z Owczarnią i naszą miejscowością. Koszt tej inwestycji oszacowano na 2 mln zł. (ike)

skomentuj na FB

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

Uboższy fundusz sołecki

31.08.2023

Fundusz sołecki na 2024 r. będzie o 12 tysięcy złotych mniejszy niż tegoroczny i wyniesie 64 538,30 zł – poinformował nas sołtys Żółwina Karol Marchwiak.

Odmieniona Pigwowa

18.08.2023

Przebudowa alei Pigwowej w Książenicach zbliża się do finału.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie