czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Dobra robota

03.06.2013


Mimo ulewnych deszczów ulica Nadarzyńska w pobliżu skrzyżowania ze Słoneczną nie została zalana i nie było konieczności – jak w latach poprzednich – wyłączania jej z ruchu. Wykonane odwodnienie zdało egzamin. Poświadczyło to 52 mieszkańców Żółwina, którzy podpisali się pod pismem przekazanym w poniedziałek do Urzędu Gminy Brwinów.

Sygnatariusze pisma wyrazili uznanie "dla władz samorządowych – Rady Miejskiej i Burmistrza Gminy Brwinów – za wykonane w rejonie ulic Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej odwodnienie. Wiemy, że podjęcie decyzji o realizacji tej kosztownej dla Gminy inwestycji nie było sprawą łatwą. Dziękujemy radnemu Rady Miejskiej Mieczysławowi Zielińskiemu oraz sołtysowi Żółwina Karolowi Marchwiakowi za wsparcie podjętych przez nas w 2010 r. starań o skuteczne zabezpieczenie przed wodą".

Inwestycja polegająca m.in. na wykonaniu rowów przydrożnych, budowie studni rewizyjnych, przepompowni o wydajności 130 litrów na sekundę oraz przebudowie rowu melioracyjnego RS-11 poprawiła sytuację okolicznych mieszkańców, jednak jej zasięg obejmuje niewielką część wsi. Po ostatnich intensywnych opadach deszczu woda zalała wiele posesji w Żółwinie, m.in. na należącej do prywatnego właściciela i pozbawionej odwodnienia ulicy Bażantów. Sytuację dodatkowo komplikuje praktyka zalewania sąsiadów poprzez podnoszenie terenu i brukowanie znacznej części działek kostką.

Oby system odwodnienia wykonany w rejonie ulic Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej stał się zapowiedzią skutecznego odwodnienia całej wsi. (ike)

Tak było na Nadarzyńskiej...

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie