środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Ilu radnych z Żółwina?

14.03.2018


Zgodnie z dokonanym w poniedziałek przez Radę Miejską w Brwinowie podziałem granic okręgów wyborczych w czasie jesiennych wyborów samorządowych Żółwin znajdzie się w jednym okręgu z Terenią, Owczarnią i Otrębusami. Z tych miejscowości do 21-osobowej Rady Miejskiej zostanie wybranych pięciu radnych.

W wyniku znowelizowania przez Sejm prawa wyborczego w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (taką jest gmina Brwinów) zastąpiono wybory w okręgach jednomandatowych - jak miało to miejsce w 2014 r. - wyborami w okręgach wielomandatowych. To w praktyce oznacza, że szanse wprowadzenia radnych mają jedynie komitety, które wystawią kandydatów w całej gminie i będą mieć środki organizacyjne oraz finansowe na przeprowadzenie kampanii wyborczej.

Mogłoby się wydawać, że wracamy do 2010 r., gdy Żółwin należał także do okręgu pięciomandatowego. Jednak różnica jest widoczna – zamiast niewielkich miejscowości z północnej części gminy Żółwin, Terenia i Owczarnia zostały połączone z Otrębusami. Z jednej strony to dobrze, bo z tą miejscowością łączy nas znacznie więcej niż z Kotowicami czy Krosną, z drugiej jednak ten fakt może wpłynąć na zmniejszenie szans kandydatów pochodzących z Żółwina. Otrębusy liczą przeszło 2,5 tys. mieszkańców, o tysiąc więcej niż Żółwin.

Może się zdarzyć, że z Żółwina nie będzie żadnego radnego, choć teoretycznie może ich być kilku. (ike)

Mapka z profilu FB burmistrza Arkadiusza Kosińskiego

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie