wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Tort burmistrza

03.10.2023


Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej. Mimo słodkiego poczęstunku nie zabrakło gorzkich żali i pretensji pod adresem władz gminy.
W czasie spotkania pojawił się temat strategii rozwoju Żółwina. Zapytany o preferencyjne inwestycje w naszej miejscowości Arkadiusz Kosiński wymienił przebudowę końcowego odcinka ulicy Nadarzyńskiej – do Młochowskiej, która obejmie także budowę kanalizacji sanitarnej, budowę małego ronda przy Południowej i Młochowskiej wraz z budową odcinka Młochowskiej od Południowej do granicy ze Starą Wsią, budowę stadionu lekkoatletycznego z boiskiem piłkarskim obok Orlika, dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej.
Dopytywany, dlaczego z jednej strony mamy reprezentacyjną ulicę Szkolną, zaś z drugiej dziurawe i nieoświetlone ulice bez chodników, burmistrz stwierdził, że wszystkiego nie da się zrobić od razu. Przypomniał duże inwestycje w Żółwinie wykonane w okresie kierowania przez niego gminą, przywołał obniżenie podatków dochodowych, które tylko w 2022 r. uszczupliło budżet gminy o 22 miliony złotych. Zdecydowana większość środków na inwestycje, przeszło 30 mln zł w skali roku, pochodzi z wpływów ze stref przemysłowych na terenie gminy. Burmistrz dał swoje wyjaśnienie, dlaczego to akurat ulica Szkolna została tak wyróżniona: przebudowa wynikała z konieczności doprowadzenia kanalizacji sanitarnej do szkoły, bowiem z niej pochodziło około połowy ścieków z całego Żółwina.
Wiele pretensji mieszkańców dotyczyło kwestii bezpieczeństwa na ulicach pozbawionych chodników – m.in. coraz bardziej ruchliwych Granicznej, Południowej i Łąkowej. Ta pierwsza, na odcinku od granicy z Książenicami do Słonecznej, jest drogą powiatową, dlatego burmistrz radził, by w sprawie chodnika mieszkańcy zwrócili się ze zbiorowym wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Chodnik wzdłuż Południowej, która jest drogą gminną, pojawi się wraz z jej przebudową obejmującą budowę kanalizacji sanitarnej. To jednak wciąż nie jest kwestia najbliższej przyszłości, wcześniej zostanie wykonana kanalizacja w ulicy Słonecznej. Dlatego mieszkańcy Południowej nie kryli obaw związanych z budową ronda i odcinka ulicy Młochowskiej do granicy ze Starą Wsią – ich zdaniem ta zaliczona przez burmistrza do priorytetowych inwestycja jeszcze bardziej zwiększy natężenie ruchu i związane z nim zagrożenie.
Wiele emocji i sprzecznych opinii samych mieszkańców wywołała kwestia przebudowy ulicy Nadarzyńskiej – od Szkolnej do granicy z Owczarnią. Z jednej strony pojawiły się głosy oburzonych wywłaszczeniem części działek właścicieli i perspektywą wycinki drzew, z drugiej oczekiwanie jak najszybszej budowy chodnika. Ten odcinek Nadarzyńskiej jest drogą powiatową, starostwo dokonuje wywłaszczeń i ono będzie inwestorem przebudowy ulicy. Arkadiusz Kosiński wyświetlił projekt tej inwestycji – w ramach zmiany geometrii jezdni znikną ostre zakręty obok pałacu, wzdłuż ulicy będzie przebiegać chodnik i ścieżka rowerowa.
Burmistrz przedstawił także projekt stadionu lekkoatletycznego z boiskiem piłkarskim obok Orlika - na działce uzyskanej w ramach darowizny celowej przewidującej budowę boisk. Jeśli inwestycja nie zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych trzech lat, działkę trzeba będzie oddać. Jednak ze względu na związaną z budową obiektu sportowego wycinką drzew ta sprawa wzbudza wiele kontrowersji. W czasie spotkania pojawił się pomysł budowy stadionu na należącej do gminy działce po drugiej stronie ul. Szkolnej, która została wydzierżawiona klubowi tenisowemu z Brwinowa. Sprawa stadionu pozostaje otwarta.
Wtorkowe spotkanie burmistrza potwierdziło potrzebę i wartość tej formy bezpośredniej debaty (Arkadiusz Kosiński starannie się do niej przygotował) oraz żywe zainteresowanie mieszkańców, zarówno żółwinian od wielu pokoleń, jak i od niewielu lat, miejscem, z którym związali swoje życie. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

Żółwin rośnie najszybciej w gminie

08.05.2024

Prawie co trzecia osoba zameldowana w 2023 r. w gminie Brwinów pochodzi z Żółwina.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie