sobota, 03 grudnia 2022

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Wybory po nowemu

16.01.2018


Najbliższe wybory samorządowe będą wyglądały inaczej niż te sprzed czterech lat.

Zgodnie z podpisaną we wtorek przez prezydenta nowelizacją prawa wyborczego jesienią (zapewne w listopadzie) nie wybierzemy radnego z jednomandatowego okręgu wyborczego obejmującego Żółwin i Terenię, bo skasowano JOW-y w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a do takich zalicza się gmina Brwinów. Podobnie jak do 2010 r. radni gminni zostaną wyłonieni w okręgach wielomandatowych.

Powrót do systemu proporcjonalnego sprawia, że Żółwin nie będzie miał – jak w 2014 r. – gwarantowanego reprezentanta w Radzie Miejskiej w Brwinowie. Możemy nie mieć żadnego, ale możemy mieć ich kilku. To będzie zależeć m.in. od wielkości i granic okręgu wyborczego, w którym znajdzie się Żółwin, oraz wyników głosowania.

Radnych wybierzemy nie na cztero-, lecz pięcioletnią kadencję. Podobnie jak burmistrza, który będzie mógł sprawować mandat nie dłużej niż przez dwie kadencje (liczone od 2018 r.). O tym, kto zostanie burmistrzem, zadecydują – podobnie jak w 2002, 2006, 2010 i 2014 r. - wybory bezpośrednie. (ike)

skomentuj na FB

Mieszkańcy protestują

16.10.2022

Pogoda i frekwencja dopisały – protest przeciwko wycince klonów rosnących przy górnym odcinku ulicy Szkolnej zgromadził wielu mieszkańców Żółwina, a także Podkowy Leśnej i innych okolicznych miejscowości.

Rekordowo długa kadencja

29.09.2022

Gdyby w styczniu 2018 r. Sejm nie wydłużył kadencji organów samorządowych z czterech do pięciu lat, to już tej jesieni wybieralibyśmy burmistrza i radnych gminy Brwinów, a także radnych powiatu pruszkowskiego i sejmiku mazowieckiego. To jednak jeszcze nie ostatnie słowo w tej sprawie sejmowej większości. Dziś posłowie przyjęli ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

Ruszyła przebudowa Szkolnej

26.09.2022

W poniedziałek rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Szkolnej, a tym samym ruszyła przebudowa tej ulicy.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie