czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności 2013

Zabrakło pieniędzy dla Żółwina

19.12.2013 - wspólne sprawy

30 tys. zł na "opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Nadarzyńskiej" i 20 tys. na "wykonanie koncepcji alternatywnego zaopatrzenia w wodę w miejscowościach Żółwin i Owczarnia" – to główne inwestycje związane z naszą wsią w przyszłorocznym budżecie gminy, uchwalonym 18 grudnia na sesji Rady Miejskiej.

Kup bombkę, pomóż uczniom

13.12.2013 - wspólne sprawy

Ozdoby choinkowe, rękodzieło, a nawet dzieła sztuki będzie można kupić na kiermaszu organizowanym w sobotę, 14 grudnia, przez Radę Rodziców w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej. Uczą się w nim także dzieci z Żółwina.

Ksawery zgasił Żółwin w Mikołajki

06.12.2013 - wspólne sprawy

Orkan Ksawery pozbawił mieszkańców Żółwina na kilkanaście godzin prądu. Być może energetycy robili, co mogli, by jak najszybciej naprawić uszkodzenia, ale my o tym nic nie wiedzieliśmy, bo skontaktowanie się z Pogotowiem Energetycznym było niemożliwe.

Indywidualne konto śmieciowe

05.12.2013 - wspólne sprawy

Urząd Gminy Brwinów rozpoczął wysyłanie listów do właścicieli domów z informacją o indywidualnym koncie, na które będzie można dokonywać kwartalnych wpłat za wywóz śmieci.

Szafki za elektrośmieci

21.11.2013 - wspólne sprawy

30 listopada i 1 grudnia Zespół Szkół w Żółwinie organizuje pierwszą zbiórkę elektroodpadów: zużytego, zepsutego lub przestarzałego sprzętu elektronicznego i elektrycznego – poinformowała zolwin.pl dyrektor Marta Szwemin.

Autobusem na cmentarz

22.10.2013 - wspólne sprawy

1 listopada będzie można dojechać autobusem z Żółwina na cmentarz w Brwinowie. Jak co roku PKS Grodzisk Mazowiecki uruchamia we Wszystkich Świętych specjalną linię autobusową. Szczegółowe informacje na temat kursowania autobusów zostaną umieszczone na stronie internetowej pksgrodzisk.com.pl oraz na wybranych przystankach.

Liście muszą zaczekać

10.10.2013 - wspólne sprawy

Najbliższy odbiór odpadów zielonych (trawy, liści itp.) został przesunięty z 12 na 14 października – taką informację otrzymaliśmy mailem z Urzędu Gminy Brwinów. Zmiana terminu dotyczy Żółwina i Tereni, a także Owczarni, Kań i Otrębus.

Zabraknie prądu

07.10.2013 - wspólne sprawy

We wtorek i środę Żółwin zostanie objęty wyłączeniami energii elektrycznej.

Co nowego w Żółwinie

20.09.2013 - wspólne sprawy

Pierwsze domy w naszej wsi zostaną skanalizowane w najlepszym razie w 2019 r., budowa przedszkola nie rozpocznie się przed 2014 r. Chodnikiem po Nadarzyńskiej pójdziemy najwcześniej w 2015. Coraz pewniejsze jest za to powstanie cmentarza komunalnego w 2015 lub 2016 r. Tak wynika z informacji burmistrza Arkadiusza Kosińskiego, gościa piątkowego zebrania wiejskiego w Żółwinie.

Na naukę nigdy nie jest za późno

20.09.2013 - wspólne sprawy

Biblioteka Publiczna w Brwinowie zaprasza na drugą edycję bezpłatnych komputerowych kursów angielskiego, zaś Klara Sielicka-Baryłka, lokalny latarnik cyfrowy, na kolejne zajęcia komputerowe dla osób 50+.

Poczuj się gospodarzem

19.09.2013 - wspólne sprawy

Przyczepka do ciągnika, plenerowa impreza o Ossendowskim, oświetlenie ulic – to niektóre propozycje wydania pieniędzy z funduszu sołeckiego w 2014 r. Przedstawi je na zebraniu wiejskim 20 września o godz. 18. w remizie OSP sołtys Karol Marchwiak. W spotkaniu weźmie udział burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Owczarnia górą

15.09.2013 - relaks

Drużyna Owczarni wygrała II Turniej Sołectw w Piłkę Nożną na żółwińskim Orliku, pokonując w finale ubiegłorocznego triumfatora – Domaniew. Piłkarze Żółwina zajęli w niedzielnych zawodach trzecie miejsce.

Żółwin do boju

11.09.2013 - relaks

Reprezentacja sołectwa Żółwin pod wodzą kapitana Mirosława Tobera weźmie udział w niedzielnym II Turnieju Sołectw w Piłce Nożnej. Początek o godzinie 10.00 na Orliku przy ul. Szkolnej.

Zanurz się w Średniowieczu

11.09.2013 - relaks

Postrzelaj z łuku, zagraj w tabulę, alquerque albo młynek, naucz się kroków i ukłonów dawnego tańca dworskiego, odwiedź stoisko grzebieniarza – jednym słowem, zanurz się w Średniowieczu. Kiedy? 14 września od 11.00. Gdzie? Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie na pl. Jana Pawła II.

Zapłać za śmieci

02.09.2013 - wspólne sprawy

Do 15 września należy złożyć w Urzędzie Gminy Brwinów nową deklarację śmieciową i zapłacić za odbiór odpadów (jeśli je segregujemy, płacimy 9,40 zł za miesiąc od osoby, jeśli tego nie robimy – 18,80).

Wieś się zbiera

30.08.2013 - wspólne sprawy

20 września o godzinie 18.00 w remizie OSP odbędzie się zebranie wiejskie, udział w nim weźmie burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Szafa gra

18.08.2013 - relaks

Ci, którzy nie byli, niech żałują. Niedzielne Dożynki Gminne zorganizowane w Żółwinie można podsumować dwoma słowami: szafa gra. Tańczono na dechach, a w przerwach chłodzono się "Warką".

Raz na ludowo

13.08.2013 - relaks

"Proszę, proszę, chwilkę w koło,/ Jak wesoło, to wesoło" – tegoroczne Dożynki Gminne na terenie żółwińskiej remizy mają przywołać klimat (folklorystyczny, nie polityczny) "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Szóstkami na boisko

13.08.2013 - relaks

24 sierpnia na boisku Zespołu Szkół nr 2 w Brwinowie przy ul. Żwirowej 16 odbędzie się turniej szóstek. To okazja sprawdzenia swych sił przed najważniejszą imprezą piłkarską w gminie - II Turniejem Sołectw w połowie września na żółwińskim Orliku

Hutnicy starożytnego Brwinowa

09.08.2013 - relaks

Dwa tysiące lat temu w okolicach Żółwina - w Brwinowie, Milanówku, Biskupicach - wytapiano żelazo. Jak? To właśnie zademonstruje w przyszły weekend (16-18 sierpnia) ekipa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie na dorocznych dymarkach w Nowej Słupi koło Kielc.

Kasa do podziału

31.07.2013 - wspólne sprawy

Sprzątanie wsi, a po zakończeniu pracy wspólne ognisko? Bieg dookoła sołectwa lub sołecka olimpiada dla dzieci i dorosłych na Orliku? Rajd rowerowy śladami morwy wielkolistnej żółwińskiej? Konkurs o Antonim Ferdynandzie Ossendowskim? Na co wydalibyście pieniądze z funduszu sołeckiego w przyszłym roku? Do podziału jest 34 432,30 zł - o 5 tys. więcej niż w br.

Warsaw Eagles na Orliku

25.07.2013 - wspólne sprawy

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 na żółwińskim Orliku pokaz amerykańskiego futbolu da czołowa polska drużyna Warsaw Eagles. Organizator imprezy – brwinowski Gminny Ośrodek Kultury – zaprasza z tej okazji na piknik rodzinny z hamburgerami i barbecue.

Po drugiej stronie kranu

12.06.2013 - wspólne sprawy

Chcesz wiedzieć, skąd się bierze woda w twoim kranie podłączonym do miejskiej sieci wodociągowej? W najbliższą sobotę i niedzielę nadarza się rzadka okazja zobaczenia Stacji Uzdatniania Wody w Brwinowie.

Dobra robota

03.06.2013 - wspólne sprawy

Mimo ulewnych deszczów ulica Nadarzyńska w pobliżu skrzyżowania ze Słoneczną nie została zalana i nie było konieczności – jak w latach poprzednich – wyłączania jej z ruchu. Wykonane odwodnienie zdało egzamin. Poświadczyło to 52 mieszkańców Żółwina, którzy podpisali się pod pismem przekazanym w poniedziałek do Urzędu Gminy Brwinów.

Nie zatapiaj sąsiada

25.05.2013 - wspólne sprawy

Po piątkowo-sobotnich opadach wielu z nas zalała deszczówka sąsiadów, którzy bez pytania nas o zdanie podnieśli teren i wybrukowali swoją posesję. Dbający wyłącznie o własną wygodę właściciele nieruchomości muszą się jednak liczyć z odpowiedzialnością administracyjną i sądową.

Ossendowski na Narodowym

20.05.2013 - relaks

Choć Antoni Ferdynand Ossendowski spędził w Żółwinie zaledwie kilka miesięcy, żadna inna postać nie jest tak bardzo kojarzona z naszą wsią jak ten pisarz, podróżnik i poszukiwacz mocnych wrażeń. Na zakończonych w niedzielę na Stadionie Narodowym Warszawskich Targach Książki prezentowano książki Ossendowskiego, w tym te najbardziej znane: "Lenin" i "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów".

Weekend jeździecki

30.04.2013 - relaks

LKS "Wolta" zaprasza mieszkańców Żółwina i okolic na zawody jeździeckie 4-5 maja. Początek o godz. 9.00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, w czasie jej trwania czynny będzie bufet i grill.

Kanalizacji nie będzie

13.03.2013 - wspólne sprawy

Podana 12 marca przez portal WPR24 informacja o "rozbudowie kanalizacji w Żółwinie" jest nieprawdziwa – powiedziała zolwin.pl Urszula Wróbel, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Gminy Brwinów.

Orlik uboższy o 50 tysięcy

05.03.2013 - wspólne sprawy

Obcięcie przez Radę Miasta 50 tys. złotych na działalność Orlika w Żółwinie spowoduje m.in. trudności w organizacji piłkarskiego Turnieju Sołectw i wymusi skromniejszą oprawę Dożynek Gminnych – poinformowała zolwin.pl Anna Sobczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Spocznij w Żółwinie

04.03.2013 - wspólne sprawy

W okolicach Orlika powstanie cmentarz komunalny – informuje portal WPR24, cytując wypowiedź burmistrza Gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego. Nie udało nam się potwierdzić tej informacji u burmistrza.

Kolejnej wiosny łyk

02.03.2013 - relaks

Fakt, że Irlandczycy nie fetują świętego Stanisława, patrona Polski, nie przeszkadza nam coraz huczniej obchodzić Dnia Świętego Patryka. Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie za pośrednictwem naszego portalu zaprasza do siebie na imprezę z tej okazji 17 marca. Wstęp wolny.

Odśnieżarka w akcji

12.01.2013 - wspólne sprawy

Po nocnych opadach śniegu w sobotę rano, przed godziną ósmą, spotkaliśmy ekipę z kupioną z funduszu sołeckiego odśnieżarką, która przygotowywała urządzenie do odrzucania śniegu zalegającego na chodniku przy ul Kasztanowej.

Orkiestra Owsiaka w Żółwinie

11.01.2013 - wspólne sprawy

W niedzielę w Żółwinie pojawią się wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka kwestujący w ramach XXI Finału WOŚP. Uzyskane w czasie niedzielnej zbiórki pieniądze zostaną wykorzystane na wsparcie terapii noworodków i niemowlaków oraz zakup sprzętu dla szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają seniorzy.

Suche krany

04.01.2013 - wspólne sprawy

Przez sześć godzin - od dziesiątej do szesnastej - w poniedziałek 7 stycznia nie będzie wody na Południowej i przyległych do niej ulicach.

Kable opadają…

02.01.2013 - wspólne sprawy

W sylwestra doszło do kolejnej poważnej awarii linii energetycznej wzdłuż ul. Szkolnej.


Archiwum


202320222021202020192018201720162015201420132012

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie