środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Karpie z Żółwina

09.12.2023


Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku. W dawnej Polsce było znacznie więcej niż obecnie dni, w których obowiązywał ścisły post. W XIX wieku hodowla ryb w Żółwinie nabrała charakteru komercyjnego, w ogłoszeniach w „Kurierze Warszawskim” oferowano „zarybek” (narybek) karpia. Dzięki anonsowi zamieszczonemu w „Nowej Gazecie” w 1909 r. wiemy, że stawy rybne w majątku Żółwin zajmowały obszar 25 mórg, czyli 14 hektarów. Ich pozostałości znajdują się m.in. na terenie przylegającym do pałacu przy ul. Nadarzyńskiej i sąsiednich posesjach. (ike)

skomentuj na FB

Dożynkowe klimaty w Żółwinie

23.08.2023

„Dożynki w Żółwinie są imprezą, w czasie której można się pobawić, poznać innych mieszkańców, zatańczyć z miłą sąsiadką lub sympatycznym sąsiadem” – pisaliśmy 10 lat temu po kolejnych dożynkach gminnych w Żółwinie, najbardziej udanej plenerowej imprezie w nowożytnej (od 1989 r.) historii naszej miejscowości.

200 lat temu w Żółwinie

03.07.2022

12 marca 1822 r. „Kurier Warszawski” w rubryce „Przyjechali do Warszawy” wymienił Antoniego Lasockiego, przedstawiając go jako obywatela z Żółwina.

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie