poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

Kasę pancerną i bryczuszkę sprzedam

18 listopada 1898 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazała się informacja: "Dobra Żółwin w pow. błońskim od p. Schelera nabył p. Bronisław Popławski".

Kilka tygodni później ta sama gazeta zamieściła ogłoszenie o wyprzedaży wyposażenia dworu. Wśród oferowanych rzeczy znalazły się m.in. fortepian, kasa pancerna ze znanej warszawskiej fabryki Roberta Bothego oraz luksusowe wówczas lodownie pokojowe - szafki z izolowanymi ścianami, do których wkładano lód chłodzący produkty spożywcze. kp.

 - Żółwin.plskomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie