czwartek, 28 października 2021

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NIE WRÓĆIŁ Z POWSTANIA

Jan Kwiatkowski po wybuchu powstania listopadowego został powołany do 4. pułku piechoty liniowej Wojska Polskiego walczącego z wojskami rosyjskimi m.in. w bitwach pod Olszynką Grochowską i Ostrołęką.

Po upadku powstania nie wrócił do żony, która zamieszkała w Żółwinie, w gminie Żółwin. Ta gmina składała się z trzech miejscowości – Żółwina, Kopanej i Grudowa – należących do Antoniego Lasockiego. Dziedzic był równocześnie wójtem i dlatego zajmował się sprawami urzędowymi. To on zamieścił ogłoszenie w „Dzienniku Urzędowym Guberni Mazowieckiej” będące niezbędnym elementem uznania kogoś za osobę zmarłą. Ogłoszenie ukazało się 2 marca 1839 r. W tym czasie nie było już Wojska Polskiego – rekruci z Żółwina byli wcielani na wiele lat do armii rosyjskiej. (ike)

 - Żółwin.plskomentuj na FB

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

ZNANA OKOLICA NA NIEZNANYCH MAPACH

Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie