wtorek, 24 maja 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

NIE WRÓĆIŁ Z POWSTANIA

Jan Kwiatkowski po wybuchu powstania listopadowego został powołany do 4. pułku piechoty liniowej Wojska Polskiego walczącego z wojskami rosyjskimi m.in. w bitwach pod Olszynką Grochowską i Ostrołęką.

Po upadku powstania nie wrócił do żony, która zamieszkała w Żółwinie, w gminie Żółwin. Ta gmina składała się z trzech miejscowości – Żółwina, Kopanej i Grudowa – należących do Antoniego Lasockiego. Dziedzic był równocześnie wójtem i dlatego zajmował się sprawami urzędowymi. To on zamieścił ogłoszenie w „Dzienniku Urzędowym Guberni Mazowieckiej” będące niezbędnym elementem uznania kogoś za osobę zmarłą. Ogłoszenie ukazało się 2 marca 1839 r. W tym czasie nie było już Wojska Polskiego – rekruci z Żółwina byli wcielani na wiele lat do armii rosyjskiej. (ike)

 - Żółwin.plskomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie projektowanie stron www