Jan Kwiatkowski po wybuchu powstania listopadowego został powołany do 4. pułku piechoty liniowej Wojska Polskiego walczącego z wojskami rosyjskimi m.in. w bitwach pod Olszynką Grochowską i Ostrołęką.
Po upadku powstania nie wrócił do żony, która zamieszkała w Żółwinie, w gminie Żółwin. Ta gmina składała się z trzech miejscowości – Żółwina, Kopanej i Grudowa – należących do Antoniego Lasockiego. Dziedzic był równocześnie wójtem i dlatego zajmował się sprawami urzędowymi. To on zamieścił ogłoszenie w „Dzienniku Urzędowym Guberni Mazowieckiej” będące niezbędnym elementem uznania kogoś za osobę zmarłą. Ogłoszenie ukazało się 2 marca 1839 r. W tym czasie nie było już Wojska Polskiego – rekruci z Żółwina byli wcielani na wiele lat do armii rosyjskiej. (ike)
18.12.2020
Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.
26.02.2020
Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.
Zarybie, Borowin, Sosnówka, Ołonka - te nazwy pojawiły się po podziale folwarków Żółwn i Koapana.
Od początku XIX w. warszawskie gazety pisały o Żółwinie głównie wtedy, gdy w naszej wsi dochodziło do zdarzeń nadzwyczajnych.