Tę przedwojenną placówkę oświatową, działającą w zachowanym do dziś drewnianym domu obok szkoły, starsi mieszkańcy Żółwina nazywają "szkołą gotowania".
Jej oficjalna nazwa brzmiała Ośrodek Wiejskiej Kultury Gospodarczej, założyła go właścicielka willi Borowin Maria Karczewska, przewodnicząca Rady Naczelnej Gospodarczego Wykształcenia Kobiet. Pasją Marii Karczewskiej była aktywizacja kobiet wiejskich, umożliwienie im zdobycia praktycznych umiejętności. Jej nazwisko i działalność były w międzywojennej Polsce powszechnie znane, dlatego informację o tworzonej nowej placówce w Żółwinie podał 5 grudnia 1937 r. "Kurier Poznański". (ike)
28.03.2024
W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.
07.03.2024
W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.
28.02.2024
Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.
09.12.2023
Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.