poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

ZBIÓRKA NA SZKOŁĘ W ŻÓŁWINIE

Tę przedwojenną placówkę oświatową, działającą w zachowanym do dziś drewnianym domu obok szkoły, starsi mieszkańcy Żółwina nazywają "szkołą gotowania".

Jej oficjalna nazwa brzmiała Ośrodek Wiejskiej Kultury Gospodarczej, założyła go właścicielka willi Borowin Maria Karczewska, przewodnicząca Rady Naczelnej Gospodarczego Wykształcenia Kobiet. Pasją Marii Karczewskiej była aktywizacja kobiet wiejskich, umożliwienie im zdobycia praktycznych umiejętności. Jej nazwisko i działalność były w międzywojennej Polsce powszechnie znane, dlatego informację o tworzonej nowej placówce w Żółwinie podał 5 grudnia 1937 r. "Kurier Poznański". (ike)

 - Żółwin.plskomentuj na FB

120. rocznica pierwszej żarówki w Żółwinie

28.03.2024

W 1904 r. w Żółwinie po raz pierwszy rozbłysło światło elektryczne. Dopiero cztery lata później na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

Michalina z Żółwina - niezwykła dziewczyna

07.03.2024

W 1857 r. pojawiła się na balu na Zamku Królewskim z włosami ufarbowanymi na żółty kolor, szokując namiestnika Królestwa Polskiego. Była z nami krótko, ale pozostawiła po sobie w Żółwinie trwałą pamiątkę – pałac przy obecnej ulicy Nadarzyńskiej.

Pionier żółwińskiej zielonej energii

28.02.2024

Patrząc na żółwińskie dachy z panelami słonecznymi, przypomnieliśmy sobie o oznaczonym na mapie okolic Warszawy z 1829 r. wiatraku, który znajdował się w pobliżu obecnego skrzyżowania Nadarzyńskiej i Słonecznej, czyli na ówczesnym końcu naszej wsi.

Karpie z Żółwina

09.12.2023

Tradycja hodowli ryb w stawach na terenie majątku Żółwin sięga zapewne jego początków, czyli końca XVI wieku.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie